nwindows7

Windows 7 : Disk Genişletme      Daha evvel böldüğünüz bir disk bölüntüsünü tekrar böldüğünüz diske genişletmek yada başka bir deyişle eklemek için alttaki adımları uygulayabilirsiniz.


Konuyla ilgili daha fazla bilgi için: Disklerde Bölme ve Genişletme (Birleştirme) PrensipleriNOTLAR;

Alttaki açıklamaların tamamı  -Anlatım kolaylığı açısından- alttaki resimlerde gördüğünüz senaryoya uygun yapılmıştır. Senaryoya göre OS (C:), Data (D:) ve Deneme (Z:) adında 3 bölüntümüz var ve biz Deneme (Z:) bölüntüsünü Data (D:) bölüntüsüne ekleyeceğiz.


 • Bu işlemi yapabilmek için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.
 • Deneme (Z:) bölüntüsündeki bütün veriler silinecektir.
 • Data (D:) bölüntüsündeki verilere bir şey olmayacaktır.
 • Deneme (Z:) bölüntüsünün tamamını eklemek zorunda değilsiniz. Bunu 6. adımda ayarlayabilir, ekleme işlemini yaptıktan sonra artan kısmı tekrar biçimlendirip bir bölüntü oluşturarak kullanabilirsiniz.
 • Disk genişletme işlemi kural olarak her zaman sağdan sola doğru ve bitişik disklerde olur. (Disk yönetimi görünümünü esas alarak) Örneğin bizim senaryomuzda Deneme (Z:) bölüntüsünü Data (D:) bölüntüsüne veya Data (D:) bölüntüsünü OS (C:) bölüntüsüne eklemek mümkündür. Ama soldan sağa (Data (D:) → Deneme (Z:)) yada atlayarak (Deneme (Z:) → OS (C:)) ekleme yapmak mümkün değildir. (Windows Disk yönetiminde)  1-  Disk Yönetimi'ni açın.


  • Bilgisayar'a sağ tıklayıp Yönet deyin ardından açılan Yönetim Konsolu'nda sol taraftan Disk Yönetimi'ni seçin
  yada
  • Başlat Menüsü arama satırına diskmgmt.msc yazıp Enter'a basın.


  2-  Açılan Disk Yönetimi'nde Deneme (Z:) bölüntüsüne sağ tıklayın ve Birim Sil... deyin.


  3-  Sildiğiniz Deneme (Z:) bölüntüsü Ayrılmamış alan olarak tanımlanacak. Bırakın öyle kalsın.

  4- Data (D:) bölüntüsüne sağ tıklayın ve Birimi Genişlet... deyin.

  5-  Karşınıza Birim Genişletme Sihirbazı arayüzü çıkacak. İleri... deyin.

  6- Eğer sildiğiniz Deneme (Z:) bölüntüsüne ait disk alanının tamamını Data (D:)'ye eklemek istiyorsanız hiçbir ayar yapmadan İleri... deyin. Bir kısmını eklemek istiyorsanız işaretli alanda ayarladıktan sonra İleri... deyin.  Burada bir örnek ile açıklama yapayım: Z bölüntümüzün 100 GB olduğunu farz edin. Sildiğimizde biz bunu 100 GB boş alan olarak tanımlamış oluruz. Eğer D bölüntüsüne eklemek istediğiniz alan bu miktardan az ise (Örneğin, 50 GB olsun) burada 50 GB'ı ayarlayabilir (51 200 MB) ve makaleyi tamamlayarak işlemi bitirebiliriz. Bunu yaptığımızda hala diskimizde 50 GB boş alanın kaldığını göreceksiniz. Buna sağ tıklayıp Yeni Basit Birim dediğimizde Z bölüntüsünü tekrar oluşturup (Ancak bu sefer 100 GB değilde 50 GB olarak tabii) kullanmaya devam edebiliriz.

   7-  Son... diyerek işlemi tamamlayın.

   SONUÇ;
   Etiketler

   Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

   Arşiv

   Son yorumlar

   Twitter

   Facebook

   İzleyiciler

   Rastgele

   item