nwindows7

Windows 7: UEFI Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü Hazırlamak

        Bu yazı UEFI modunda Windows 7 kurulumunda kullanabileceğiniz önyüklenebilir medyayı bir USB flash sürücü kullanarak nasıl hazırlayacağınızı açıklar ve UEFI Nedir? - Windows 7 ve Windows 8 UEFI Kurulumu Nasıl Yapılır? adlı makaleye ek olarak yazılmıştır...
Gereksinimler...

  1. Minimum 4 GB kapasiteye sahip bir USB Flash sürücü
  2. Windows 7 64 Bit kurulum dosyaları 
  3. bootx64.efi dosyası ¹

¹ Herhangi bir Windows 7 64 bit kurulu bilgisayarda C:\Windows\Boot\EFI adresindeki bootmgfw.efi dosyasını kopyalayıp ismini bootx64.efi olarak değiştirerek elde edebilirsiniz. Alternatif olarak buradan indirip kullanabilirsiniz.


1- Usb flash sürücünüz işlem sırasında biçimlendirileceği için içinde önemli verileriniz varsa yedekleyin.

2- Usb flash sürücünüzü bilgisayara iliştirin.

3- Yönetici haklarıyla bir komut istemcisi açın: Windows Vista - Windows  7 - Windows 8

4- Komut istemcisine diskpart yazın ve Enter'a basın.


5- List disk yazın ve Enter'a basın. Bu sistemdeki diskleri listeleyecek. Yapmamız gereken USB flash sürücümüzün numarasını bulmak. Bunun en kolay yolu disklerin boyutuna bakmak. Resimde görebileceğiniz üzere benim USB flash sürücüm, 2 numaralı disk olarak listelenmiş. Sizde kendi USB flash sürücünüzü bulun ve numarasını aklınızın bir köşesine not alın. 6. adımda bu numarayı kullanacağız.


6- select disk 2 yazın ve Enter'a basın. (2 yerine siz 5. adımda bulduğunuz numarayı yazacaksınız. Dikkatli olun yanlış bir numara yazmanız sisteminizdeki bir diski silmeniz ile sonuçlanabilir!)

7- clean yazın ve Enter'a basın.

8- create partition primary yazın ve Enter'a basın.

9- format quick fs=fat32 yazın ve Enter'a basın.

10- active ve Enter'a basın.

11- assign yazın ve Enter'a basın.

12- exit yazın yazın ve Enter'a basarak Diskpart'tan çıkın ve Komut İstemcisini kapatın. Altta bütün bu adımları görüyorsunuz;


13- Windows 7 64 Bit kurulum dosyalarını oluşturduğunuz USB flash sürücüye kopyalayın. Eğer elinizdeki Windows 7 kurulum medyası ISO formatında ise ve Windows 7 ve/veya daha düşük bir sürüm Windows kullanıyorsanız bu ISO formatındaki dosyayı DAEMON Tools, 7zip gibi 3. parti araçlarla açabilirsiniz. Windows 8 kullanıyorsanız direkt çift tıklayarak sanal sürücüye takmanız mümkün. Kopyalamanız gereken dosyalar alttaki resimdeki gibi olmalı;


             

Windows 8 için önyüklenebilir USB flash sürücü hazırlarken alttaki ekstra adımları uygulamanıza gerek yok Windows 8 için olan yazıdan yararlanın lütfen: Windows 8: UEFI Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü Hazırlamak

14- Kopyalama işlemi bittikten sonra USB flash sürücünüzde \efi\microsoft klasöründe boot adında bir klasör olduğunu göreceksiniz;


15- Bu klasörü kopyalayıp bir üst lokasyona yani \efi lokasyonuna yapıştırın. Yani hem \efi hem de \efi\microsoft klasöründe aynı boot klasörü olsun.


16- Yazının başında nasıl tedarik edeceğinizi belirttiğim bootx64.efi dosyasını efi\boot klasörüne atın;


17- Hepsi bu, artık hazırsınız. Kurulumu, Windows 7 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format) yazımdan yararlanarak yapabilirsiniz.

USB flash sürücü yerine harici disk (HDD) kullanıyorsanız;

DİKKAT! Harici diskler üzerinde Komut istemcisi üzerinden işlem yapmak ileri düzey kullanıcılara yöneliktir. Tek bir yanlış komut bütün diskinizin tek kalemde silinmesi için yeterli olabilir. Uyarıldınız!

1- Disk Yönetimi'
ni kullanarak tercihen 4096 MB (4GB) boyutunda bir bölüm oluşturun. (FAT32 olarak biçimlendireceksiniz)

2-  Bir Komut İstemcisi (Yönetici Haklarıyla) açın.

3- Komut istemcisi'ne diskpart yazın ve Enter'a basın.

4- list disk yazın ve Enter'a basın.

5- select disk*  yazın ve  Enter'a basın. ("*" yerine yazacağınız numara burada harici diskinize karşılık gelen numara olmalı (Boyutundan tanımlayabilirsiniz) örnekte select disk 2  Alttaki resimleri inceleyin)

6- List partition yazın ve Enter'a basın.

7-  select partition *  yazın ve  Enter'a basın. ("*" yerine yazacağınız numara burada 1. adımda oluşturduğunuz bölüme karşılık gelen numara olmalı (Boyutundan tanımlayabilirsiniz) örnekte select partition 3  Alttaki resimleri inceleyin)

8- Active yazın ve Enter'a basın.

9- exit yazın ve Enter'a basın.

10- Komut İstemcisi'ni exit yazıp Enter'a basarak kapatın.

11- Yukarıda 13. adımdan devam edin


İlgili konular;


Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item