nwindows7

AHCI :Windows 7'de Kurulumdan Sonra Etkinleştirmek

          Intel ve Seagate'in birlikte geliştirmiş olduğu bir teknoloji olan AHCI (Advance Host Controller Interface) Sata disklerde performans artışı getiren bir teknolojidir. Normalde Windows kurulumundan önce BIOS'ta SATA Çalışma Modu'nu AHCI/Enhanced olarak ayarladıktan sonra kurulum yapmanız gerekir. Ancak bunu yapmadan (Yani IDE/Compatible modunda) kurulum yaptıysanız  tekrar kurulum yapmanıza gerek olmadan bunu nasıl yapabileceğinizi ve AHCI teknolojisinin ne olduğunu detaylı bir şekilde anlatacağım...
AHCI nedir?
Ahci yazılımların donanımlar ile Serial ATA (SATA)  arayüzünü kullanarak iletişmesini salayan bir donanım mekanizmasıdır.Parallel ATA (PATA) 'dan farklı olarak hot-plugging* ve Native Command Queuing**(NCQ) özelliklerinin kullanımına izin verir.
Peki ne kadar hız artışı sağlıyor?

            Yapılan benchmark testleri bu oranın ortalama %18 olduğunu söylüyor.Bununla ilgili bulabildiğim bir benchmark grafiğini alta koyuyorum.Standart tanımı AHCI olmadan çalışan, Intel AHCI ve NVIDIA Driver ise AHCI  ile çalışan diskleri tanımlıyor.

IDE Modunda kurulmuş Windows 7'de 
AHCI modunu etkinleştirmekWindows Vista AHCI teknolojisini destekleyen ilk sistemdi. Fakat kurulum sırasında bunun seçilmesi gerekir. Kurulumdan sonra Bios üzerinden AHCI'yi etkinleştirirseniz  STOP 0x0000007B INACCESSABLE_BOOT_DEVICE hatası ve mavi bir ekran ile karşılaşırsınız. Bunun sebebi Windows VistaWindows 7 ve Windows 8'in kurulum sırasında kullanılmayan depolama sürücülerini (Dolayısıyla AHCI sürücülerini) devre dışı bırakmasıdır. Bu işletim sisteminin yüklenme zamanını hızlandırmak için gereklidir.

           Bu durumu bir senaryo ile anlatırsak;

           Disk kontrolorü Pciide sürücüsünü kullanan (BIOS'ta SATA çalışma modu IDE yada Compatible olarak ayarlı) bir bilgisayara Windows Vista, Windows 7 veya Windows yüklediniz. Daha sonra Bios'tan SATA AHCI moda çevirdiniz. Şimdi disk Msahci  sürücüsünü kullanmak zorundadır. Oysa bu sürücü kurulum sırasında  Windows Vista, Windows 7 veya Windows 8 tarafından devre dışı bırakılmıştı. İşte bunları kayıt defterinden etkinleştirmemiz gerekiyor.


  • Bütün bu işlemlerden önce mutlaka bir sistem geri yükleme noktası oluşturun.
  • Bu işlem yanlış bir adım atmanız durumunda veri kaybetmenize sebep olabilir.
  • Bazı durumlarda bu işlemden sonra sata optik sürücünüz kaybolabilir. Bununla ilgili Microsoft'un yayınladığı Hotfix'e buradan ulaşabilirsiniz. (Bildiğim kadarı ile Vista SP1 den sonraki Windows sürümlerinde bu düzeltildi.)
  • Çoğu Notebook üreticisi artık bios üzerinde bu tip bir değişiklik yapamaya izin veriyor fakat  bu seçenek sizde olmayabilir.
  • Bütün bu anlatılanlar sadece Önyükleme/Sistem diski üzerinde geçerlidir. İkinci bir sabit diskiniz varsa bunu problemsizce AHCI moda alabilirsiniz.
1- Bütün açık programları kapatın ve Başlat Menüsü arama satırına regedit yazıın ve "Enter"a basın.


2- Kayıt Defteri'nde
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV
yollarını izleyin.


3- Her iki anahtar (Msahci ve IastorV) için de "Start" değerine sağ tıklayıp "Değiştir" deyin ve 3 olan değeri 0 olarak değiştirin ve kaydedin.

4- Şimdi Kayıt Defteri'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.


5-Başlangıçta Bios'a girin ve AHCI modunu etkinleştirin.


6- Bilgisayar başlangıçta AHCI sürücülerini yüklemeye başlayacak ve sizden bilgisayarı yeniden başlatmanız istenecek.Tekrar başlattığınızda artık AHCI etkin.GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2011


Native Command Queuing (NCQ)'nun etkin olup olmadığını soran arkadaşlar oluyor. Bunun etkin olup olmadığını Intel® Rapid Storage Technology sürücüsünü indirip kurarak öğrenebilirler. Altta bununla ilgili ekran alıntısını görüyorsunuz;


Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item