nwindows7

Bilgisayarın Sesini Kapatmak ya da Açmak (Mute) için Kısayol, Klavye Kısayolu Oluşturun ya da Fare Butonuna bu Fonksiyonu Atayın

Bu yazıyı Windows 7, 8 ve 10'da uygulayabilirsiniz...

Uzun zaman önce enpedi-Windows Vista bölümünde Dvd Sürücünüzü Klavye Kısayolu ile Açmak adında bir yazı yazmış ve şöyle demiştim;

"Burada anlatacağım Nirsoft'un geliştirdiği "Nircmd" adındaki harika bir araç. Bu 30kb lık bir .exe dosyası, kurulum gerektirmiyor ve aklınıza dahi gelmeyecek kısayollar oluşturmaya yarıyor. Aslında yaptığı iş tıpkı notebook üreticilerinin "fn+" tuşunu kullanarak çeşitli fonksiyonlara klavye ile komuta etmeyi sağlamaları ile aynı şey. Burada hepsini açıklamam mümkün değil ama birini anlatınca hepsini uygulamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz."

İşte bugün bir okuyucumdan buradaki soruyu alınca bu araçla ilgili güncel yazılar yazmak gerektiğine karar verdim. İlk yazı bilgisayarın sesini tamamen kapatmak (Mute) veya Açmak (UnMute) için bir kısayol yada klavye kısayolunu nasıl oluşturacağınızla ilgili olacak.

Ekstra ve hoş bir bonus olarak eğer tuşları programlanabilir bir fareye sahipseniz farenizin bir tuşunu bu işleme nasıl atayacağınızı ve bu şekilde tek tıklama ile bilgisayarın sesini nasıl tamamen kapatabileceğinizi ya da açabileceğinizi anlatacağım...

Hazırlık

1- Öncelikle NirCmd aracını indirin. Bunun için bu sayfada en alta inin ve 32 bit için Download NirCmd64 Bit için Download NirCmd 64-bit bağlantısına tıklatın.


2- İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda içinden bir HTML dosyası, nircmd ve nircmdc adında 3 dosya çıkacak. (Birinin sonunda "c" eki olduğuna dikkat edin)


3-  Nircmdc'ye çift tıklayın. Bir komut satırı penceresi açılıp kapanacak. Bununla işimiz bu kadar.

4- Nircmd dosyasını C:\Windows\System32 dizinine kopyalayıp bırakın. Artık indirdiğiniz zip dosyasını, NirCmd.html ve nircmdc'yi silebilirsiniz.


5- Yapmak istediğiniz işleme göre A veya B yolunu izleyin...

A-Kısayol ve Klavye Kısayolu 
oluşturmak için;

6- Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayarak Yeni/Kısayol deyin.

7- Öğenin konumu için C:\Windows\System32\nircmd.exe mutesysvolume 2 yazın ve Tamam deyin.


8- Kısayolu oluşturun ve nerede kullanmak istiyorsanız oraya konumlandırın.


  • Eğer klavye kısayolu olarak kullanmayı planlıyorsanız masaüstünde kalabalık yapmaması için arka planda bir yere kaydedederek kadece klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.
  • Kısayol simgesini değiştirmek için Bkz. Kısayolların veya Klasörlerin Simgesini Değiştirmek (Orijinal simge için -linkte- 1.4 adımında %SystemRoot%\System32\SndVol.exe adresini kullanın)

9- Klavye kısayolu oluşturacaksanız buradaki  yazımdan yararlanarak oluşturun...

B- Fare tuşuna ses açma/Kapama 
fonksiyonu atamak için;


Bu yolu kulanabilmeniz için kullandığınız farenin tuşlarının programlanabilir olması gerekir. Altta kendi kullandığım Microsoft Explorer Touch Mouse üzerinden konuyu anlatıyorum. Kullandığınız farenin marka modeline göre izlenecek yol biraz farklı olabilir ama mantık aynı olduğu için zorlanacağınızı zannetmiyorum. Ancak Logitech SetPoint'te direkt adres atayamıyorsunuz. Bunun yerine oluşturduğunuz kısayola klavye kısayolu atayıp (9. Adım) bu klavye kısayolunu tuşa atıyorsunuz;


10- Denetim Masası\Donanım ve Ses\Fare yolunu izleyin ve programlamak istediğiniz butonun seçenekleri içinde Start... (Custom) seçeneğini seçin ve A yolunda kısayolu oluşturmak için kullandığımız C:\Windows\System32\nircmd.exe mutesysvolume 2 adresini buraya yazın.


11- Kaydedip çıkın.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item