nwindows7

Görev Çubuğu Araç Çubukları: Yedeklemek ve Geri Yüklemek

         Temiz Windows kurulumundan (Format) sonra en sıkıcı şey bilgisayarı eski tanıdık haline getirme sürecidir. Eğer Görev Çubuğu Araç çubukları kullanıyorsanız en azından bundan sonra bunları tekrar oluşturmakla uğraşmayacaksınız.. 
         Bu yazıda kullandığınız Görev Çubuğu Araç çubuklarını nasıl tek tıklama ile yedekleyebileceğinizi ve Windows kurulumundan sonra nasıl tek tıkla geri yükleyebileceğinizi anlatacağım...
         Altta benim Windows Vista zamanından beri kullandığım Hızlı Başlat Araç çubuğunu görüyorsunuz. Bu araç çubuklarına bir örnekte Çöp kutusunu Görev Çubuğu'na sabitlemek olarak verilebilir.


UYARI: Her bir  Görev Çubuğu Araç çubuğu aslında bir klasördür. (Girizgahta verdiğim örnek linkleri inceleyin) Bu yüzden bu altta verdiğim yedekleme/geri yükleme sürecinin işe yaraması için "Yedekleme" adımlarını uyguladıktan sonra bu klasörleri de ayrıca yedeklemeniz gerekir. Çünkü benim verdiğim .bat dosyası sadece bunların Kayıt Defteri'ndeki girdilerini yedekliyor. Formattan sonra geri yüklemek istediğinizde ise "Geri Yükleme" adımlarına ek olarak bu klasör veya klasörleri eski lokasyonuna geri yüklemeniz gerekir.
Yedekleme


1- Buradan Görev Çubuğu Araç Çubukları_Yedeklemek.rar dosyasını indirin.


2- İndirdiğiniz dosyayı ayıkladığınızda içinden aynı isimde bir .bat dosyası çıkacak. Çift tıklayın ve gereken onayları verin.


3- Bir Komut İstemcisi penceresinin açılıp kapanacak bu normal. İşlem bittikten sonra Masaüstünde Gorev_Cubugu_Araclari_Yedek adında bir klasör oluştuğunu ve içinde Gorev_Cubugu_Araclari_Yedek.reg dosyasının olduğunu göreceksiniz.


4- UYARI kısmında belirttiğim klasör veya klasörleri de bu klasörün içine (Kolaylık olması açısından) yedekleyin. Ardından bu klasörü (Format sırasında silinmeyecek) güvenli bir lokasyona yedekleyin.
Geri Yükleme


1- Windows'u kurduktan sonra Gorev_Cubugu_Araclari_Yedek klasörünü tekrar Masaüstüne geri yükleyin. (Masaüstüne ve ismini değiştimeden yüklemeniz şart)

2- "Yedekleme/4" adımında yedeklediğiniz klasörleri orjinal lokasyonlarına geri yükleyin.Örneğin Hızlı Başlat için %userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Hızlı Başlat lokasyonuna geri yükleyeceksiniz. Çok fazla araç çubuğu örneği olduğu için hepsini yazmak mümkün değil. Bu yüzden uzun lafın kısası formattan önce nereden aldıysanız oraya geri yükleyin. 


         "Ben bu lokasyonu nereden bileceğim?" derseniz; Bu araç çubukları Windows 7'de varsayılan olarak yoktur. (Adres, Bağlantılar, Dokunmatik Klavye ve Masaüstü araç çubukları hariç) Dolayısıyla bunları bir şekilde siz oluşturmuş olmalısınız, bu yüzden de lokasyonlarını biliyor olmalısınız. Bu adımı varsayılan araç çubukları (Adres, Bağlantılar, Dokunmatik Klavye ve Masaüstü) için uygulamanıza gerek yoktur.3- Buradan Görev Çubuğu Araç Çubukları_Geri Yüklemek.rar dosyasını indirin.


4- İndirdiğiniz dosyayı ayıkladığınızda içinden aynı isimde bir .bat dosyası çıkacak. Çift tıklayın ve gereken onayları verin.


Kullandığınız araç çubuklarının formattan öncki haliyle belirdiğini göreceksiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item