nwindows7

Masüstü Sağ Tuş Menüsüne Yeni Özellikler Eklemek

Masaüstüne sağ tıkladığınızda açılan Sağ Tuş Menüsü size çeşitli kısayollar sunar. Buraya ekleyebileceğiniz yeni özellikler ile çalışmalarınızı hızlandırabilir ve Sağ Tuş Menüsü'nü özelleştirebilirsiniz. Ben burada öncelikli olarak çok kullanılan bir kaç işlevi otomatik olarak nasıl ekleyebileceğinizi göstereceğim daha sonrada buraya dilediğiniz öğeyi nasıl ekleyebileceğinizi göstereceğim...1- "Başlat Menüsü" arama satırına regedit yazın ve "Enter"a basın.

2- HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell
yolunu izleyin.


3- "Shell" anahtarına sağ tıklayarak "Yeni/Anahtar" deyin.


4- Bu anahtara sağ tuş menüsünde görünmesini istediğiniz ismi verin. (Ben örnek olarak Kayıt Defteri'ni ekleyeceğim)


5- Yeni oluşturduğunuz bu anahtara sağ tıklayıp "Yeni/Anahtar" deyin ve "command" ismini verin.


6- Şimdi ekleyeceğimiz öğenin bilgisayardaki tam konumunu öğrenmemiz gerekiyor.Bunun için ekleyeceğimiz öğenin bulunduğu klasöre gidiyoruz ve "shift+Sağ tık" yoluyla "Yol olarak kopyala"nın açılmasını sağlıyoruz ve tam yolu kopyalıyoruz.


  • Burada siz hangi özelliği ekleyecekseniz onun bulunduğu konuma gidip bu işlemi yapıyorsunuz. Eğer tam yolu zaten biliyorsanız bir sonraki adımda bunu elle de girebilirsiniz
  • Konumu bilmiyorsanız  öğenin kısayoluna sağ ıklayıp Dosya konumunu aç.. diyebilirsiniz.


7- Şimdi sol taraftan "command"ı seçili bırakarak sağdan "default" anahtarına çift tıklıyoruz ve değer olarak "6. Adım"da bulduğumuz dosyanın tam yolunu yazıyoruz.


Sonuç;Eğer bu öğelerden bir veya bir kaçının sadece Shift ve sağ tuşa beraber basıldığında görünmesini istiyorsanız gizlemek istediğiniz öğeye sağ tıklayıp Yeni/Dize değeri deyin ve isim olarak Extended ismini verin.
Şimdi dilerseniz bunlara nasıl simge ekleyebileceğimizi görelim;

1- 1 ve 2. Adımı tekrarlayın.

2- Oluşturduğumuz bu yeni öğelerden hangisine ikon atamak istiyorsanız sağ tıklayın ve Yeni/Genişletilebilir Dize Değeri deyin.


3- Oluşturduğunuz anahtara icon ismini verdikten sonra Enter'a basın. Şimdi icon anahtarına çift tıklayın ve atamak istediğiniz simgenin tam adresini yazın. (6. adımdan yardım alabilirsiniz adres konusunda...)


4-  Dilediğiniz bütün öğeler için aynı adımları tekrarlayın...

Sonuç;Buraya atayacağınız ikonların uzantısı .ico olmalıdır. Bunun dışında dilediğiniz boyutta ikonlar kullanabilirsiniz. (Benim örnekte kullandığım ikonların boyutları: 256x256 , 128x128 , 64x64 , 48x48 ,32x32)

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item