nwindows7

Bütün Sürümler İçin Tek Windows 7 Kurulum DVD'si


Windows 7 kurulumu yapabileceğiniz bütün DVD'ler (Oem hariç) aslında Windows 7'nin bütün versiyonlarını kurma kabiliyetine sahiptirler.Yani herhangi bir Windows 7 DVD'si ile dilediğiniz varsiyonu kurabilirsiniz. Bunu açığa çıkarmak ise sadece 10 saniyelik bir işlemdir...
Windows 7 Kurulum DVD'si içinde bulunan ei.cfg adındaki küçücük bir dosya kurulum sırasında sadece bir versiyonun yüklenmesine izin verir.Olay şöyle çalışır: Siz Windows 7 kurulumuna başladığınız da setup döner "ei.cfg"ye sorar: 
"Kardeş ben bu 7 yi kuracam ama hangi versiyonu kurabilirim?
"ei.cfg"de "Setup"a :
 "Sen Home Premium'sun bilmiyor musun?" der ve Setup garibim büker boynunu "Ama ben ultimate değilmiydim yaa" diye söylene söylene Home Premium'u kurar. İşin şaka tarafı bir yana eğer bu "ei.cfg" yi silerseniz artık Setup hangi sürümü kuracağını dönüp size soracaktır.Kurabileceğiniz sürümler;

 • Ultimate
 • Professional
 • HomePremium
 • HomeBasic
 • Starter
Peki bu ne işe yarayacak?

Bunun işe yarayacağı sınırsız senaryo var. Örneğin çoğu insan "Notebook"ları ile beraber verilen veya oluşturdukları Recovery setlerini kaybediyorlar veya DVD'ler hasar görebiliyor.Bu insanlar Home premium indirebilecekleri bir link bulmakta zorlanıyorlar.Torrentte ise genelde üst sürümler oluyor. İşte bu insanlar torrentten örneğin Ultimate sürümünü indirip bununla Home premium  kurabilirler.
Torrent nasıl kullanılır bilmiyorsanız burayı inceleyebilirsiniz;
Bu DVD'nin en çok işine yarayacağı bir kesim de şirketlerde çalışan teknik elemanlar. Bunlar çok sık format attıkları ve değişik sürümlere format attıkları için böyle bir DVD çok kullanışlı olacaktır.Bu şekilde oluşturduğunuz DVD her sürümü barındırabilir ama her mimariyi değil. 64 bit ve 32 bit için ayrı DVD'ler hazırlamanız gerekir.Yani bir DVD ya sadece 64 bit yada sadece 32 bit sürümleri içerir. (Tabii aynı DVD'ye 32 bit ve 64 bit bütün sürümleri atmak mümkündür ama uğraşmaya değmez)


YÖNTEM I


Bu yöntem elinizde bulunan her türlü medyada uygulayabileceğiniz bir yöntemdir.
2. yöntme göre daha zahmetli olmasına rağmen bilgisayar üzerine genel bilgi ve becerisini arttırmak isteyenler bunu tercih edebilirler.1-Window 7 DVD'nizin (ISO imajınız varsa Deamon Tools benzeri bir araç kullanarak) içeriğini Masüstü'nde bir klasöre kopyalayın.

2- Bu klasörde göreceğiniz Sources adındaki klasörü açın.
3-Burada ei.cfg ismindeki dosyayı bulun.


 • Eğer direk silerek kuracağınız sürümü siz seçmek istiyorsanız basitçe bu dosyayı silin.
 • Eğer sürümü değiştirmek istiyorsanız(Örneğin Ultimate indirdiniz ve bunun direk Home Premium kurmasını istiyorsanız) sağ tıklayıp bir metin editörü ile açın ve resimde gördüğünüz seçili yere istediğiniz sürümü yazın.

4-Bu değişiklik yaptığınız içeriği bir DVD'ye yazdırdığınızda artık bir her sürümü kurabilen DVD'niz olacak.Not: 
Elde ettiğiniz medya üzerinde oynanma yapıldığı için "Bootable" değildir.Eğer bu hali ile DVD'ye yazdırırsanız bu DVD ile çalışan bir Windows üzerinden kurulum yapabilirsiniz ama bilgisayarı bu DVD üzerinden ön yükleyemezsiniz. Bunun için bu dosyalara "Bootable" yeteneğini tekrar kazandırmanız gerekir.Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi "Bootable" DVD oluşturmak isimli yazımda bulabilirsiniz.

YÖNTEM IIBu yöntemi Windows 7 kurulum dosyaları  elinizde ISO formatı ile varsa uygulayabilirsiniz.1- Buradaki adresten eicfg_removal_utility.zip  dosyasını indirin.
(Direk indirmek isterseniz buraya tıklayın.)

2- İndirdiğiniz sıkıştırılmış paketi açtığınızda içinden 4 tane dosya çıkacak.
3- eicfg_remover dosyasına çift tıklayıp elinizde bulunan ISO formatındaki Windows 7 kurulum dosyasını gösterdiğiniz de araç ISO dosyasının bütünlüğünü bozmadan ei.cfg dosyasını devre dışı bırakacak ve elinizde her sürümü kurabileceğiniz bir ISO dosyanız olacak.Artık ister Deamon Tools benzeri bir araçla sanal sürücü üzerinden veya elinizdeki ISO dosyasını bir DVD'ye yazdırarak Windows 7 kurulumu yapabilirsiniz.

Konu ile ilgili bakınız; NOTLAR


 • Bu aracı kullanarak ei.cfg dosyasını devre dışı bıraktı iseniz bu aracı tekrar çalıştırarak işlemi tersine çevirebilirsiniz.
 • 1.0 versiyonu ile 1.1 versiyonu farklı yöntemler ile çalıştığından 1.0 ile yamanmış bir ISO dosyasını 1.1 ile eski haline getiremezsiniz.Tabii tersi için de aynı şey geçerli.
 • Bu araç dosyayı silmek yerine UDF dizininden bu dosyanın verilerini silmekte böylece dosyanın görünmez olması sağlanmakta.
 • Aracın bu çalışma prensibinden dolayı ISO dosyasının bütünlüğü bozulmamakta dolayısı ile ISO dosyası "Bootable" özelliğini kaybetmemekte.Bu da bizi bu dosyayı tekrar "Bootable" hale getirme derdinden kurtarmakta.


Hepsi bu


**********************************************************************************

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item