nwindows7

Windows 7 : Sistem Yansıması Yedeğinden (İmaj) Kişisel Dosyalarınızı Ayıklamak

        Daha önce Windows 7 : Sitem Yansıması Yedeği (İmaj) Oluşturmak adında bir yazı yazmış ve sizlere Sitem Yansıması Yedeği (İmaj)  nedir, ne işe yarar ve nasıl oluşturursunuz? konularında bilgi vermiştim.
       O makalede de anllatığım üzere Sistem Yansıması kullandığınız işletim sistemini barındıran sürücünün tam bir kopyasıdır. Bu sebeple kulanıcı klasörlerinizin ve bu klasörlerinizde bulunan kişisel dosyalarınızın da (Resim, Video, mp3 vs.) tam bir kopyasını içerir. Ayrıca sistem dosylarınında sağlam bir yedeği (Örneğin, System32 klasörü) doğal olarak bu Sistem Yansımasında bulunur.
          Bütün bu açıklamalardan sonra gelelim bu yazıyı kullanabileceğiniz örnek senaryolara:

(Bütün senaryolar için ön şartın daha önceden oluşturduğunuz bir Sistem Yansımasına sahip olmanız olduğunu unutmatın. Yoksa da fırsat bu fırsat hemen oluşturun. Ne zaman lazım olacağı hiç belli olmaz)


  • Yanlışlıkla düğün fotoğraflarınızı sildiniz.
  • Sistem dosylarınızdan biri zarar gördü. (Gerçi bunun için SFC aracı var ama bu daha hızlı ve pratik bir yol)
  • Daha önceden kurulu olan bir programı kuracaksınız ama adını unuttunuz bir türlü hatırlayamıyorsunuz.

Bu örnekler çoğaltılabilir...1-  Sistem Yansımasını muhafaza ettiğiniz harici medyayı bilgisayara iliştirin. Eğer Sistem Yansıması, Windows'un kurulu olduğu diskteki, başka bir bölüntüde ise bu adımı atlayın ve direkt 2. adımdan başlayın.              Eğer Sistem yansıması, Windows'un kurulu olduğu diskteki başka bir bölüntüde ise sizi uyarayım: Eğer diskiniz arıza yaparsa bu yansımayı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden Sistem Yansımalarını mutlaka 2. bir medyada (Harici disk, 2. bir dahili disk, USB sürücü yada DVD) muhafaza edin.


Sistem Yansıması VHD formatındadır. Öncelikle size nasıl tanımlayacağınızı göstereyim:

Sistem Yansımasının bulunduğu lokasyona gittiğinizde bir sürü dosya göreceksiniz. Bunlardan en büyük boyutta olan araığınız dosya. Ayrıca üzerine geldiğinizde açıklaması görünecektir. Resimde sistem yansımasının hemen üstünde bir VHD dosyasının daha olduğu dikkatinizi çekebilir. Bu Sistem Ayrıldı bölüntüsüne ait yansıma, bu bu makale için bizim işimize yarayacak birşey değil. Ayrıca sisteminizde Sistem Ayrıldı bölüntüsü yoksa, 2. VHD dosyası da olmayacaktır.


2- Bilgisayar'a sağ tıklayıp Yönet deyin.


3-Açılan Bilgisayar Yönetimi konsolundan Disk Yönetimi'ni seçin.


4- Disk Yönetimi'nde Eylem açılır menüsünü genişletin ve SSD ekle (Solid State Disk değil tabii Sanal Sabit Disk :D) seçeneğine tıklayın.

5- Açılan küçük pencerede Gözat butonuna tıklayın.

6- Açılan Windows Gezgini'nde Sistem Yansımasının bulunduğu lokasyona gidin ve çift tıklayarak seçin. (Yukarıda da açıllamıştım. Mavi ile işaretlediğim C sürücüsünün, Yeşil ile işaretlediğim Sistem Ayrıldı sürücüsünün imaj dosyası) 


7- Disk Yöneticisi'ne SSD dosyamızın lokasyonunu gösterdik. Tamam deyin.
8- Yeni bir disk bölümü oluşturulduğu için aygıt sürücüsü yüklenecek ardından Otomatik Kullan penceresi açılacak. Dosyaları görüntülemek için klasörü aç seçeneğine tıklayın. (Otomatik Kullan etkin değilse basitçe Bilgisayar Windows Gezgini penceresini açın ve ilgili sürücüye tıklayıp açın)

9- Gördüğünüz gibi örneğin, 1 yıl önce Sistem Yansıması yedeği oluşturduysanız bilgisayarınızda 1 yıl önce ne varsa hepsi burada aynen duruyor. Kullanıcılar, Program Files, Windows vs. lokasyonlarından istediğinizi alıp sabit diskinize yada dilediğiniz başka bir medyaya kopyalayın.


10- İşiniz bittikten sonra Disk Yönetimi'nde SSD'ye sağ tıklayıp (Mavi ile işaretli alana)  SSD'yi Ayır demeniz yeterli. Yanlış diske tıklama ihtimaliniz yok çünkü SSD olmayan disklerde SSD'yi ayır seçeneği çıkmaz.
Hepsi bu...

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item