nwindows7

Windows 7: Dizin Oluşturmayı Devre Dışı Bırakmak

        Windows bilgisayarınızdaki en yaygın dosyalarda hızlı arama gerçekleştirmek için bir dizin kullanır. Dizin, dosyalar hakkında onları bulmanıza yardımcı olacak bilgileri kullanarak daha hızlı ve doğru bir arama yapmanızı sağlar.

         Varsayılan olarak, bilgisayarınızda en sık kullanılan dosyalar dizine eklenir. Dizine alınmış konumlar kitaplıklardaki (örneğin, Belgeler kitaplığında gördüğünüz her şey) tüm klasörleri, e-postayı ve çevrimdışı dosyaları içerir. Dizine alınmayan dosyalar arasında, nadiren aranması gereken program dosyaları ve sistem dosyaları yer alır.


          Dizin oluşturmayı devre dışı bırakırsanız hala arama yapabiliriniz ancak biraz daha yavaş olacaktır. Eğer arama özelliğini sık kullanan bir kullanıcı değilseniz yada erişim hızları çok yüksek olan SSD tipi bir sürücü kullanıyorsanız dizin oluşturmayı devre dışı bırakmak mantıklı bir seçenek olacaktır. Çünkü dizin, hem diskinizde yer kaplar hem de dizin oluşturma sürekli arka planda çalıştığı için -minimal de olsa- hem diskinize hem işlemcinize yük olabilir.


Dizin Oluşturma Devre Dışı

Dizin Oluşturma Etkin


Dikkat!


  • Windows Search hizmetini devre dışı bırakarak dizin oluştırmayı devre dışı bırakırsanız Kitaplıklar'da arama yapamazsınız. Kitaplıklar'da arama yapabilmek istiyorsanız Windows Search hizmeti çalışıyor olmalı ve başlangıç değeri Otomatik olmalıdır.
  • Dizin oluştırmayı devre dışı bırakmak aynı zamanda bazı Microsoft programlarını da etkiler. (Örneğin, Ofis programları ve Media Player)I. YOL: 
Windows Search hizmetini devre dışı bırakarak


1- Hizmetler'i açın ve Windows Search hizmetini durdurun. Ardından Başlangıç türü'nü Devre Dışı olarak ayarlayın...


II. YOL: 
Sadece belli bir sürücü için...1- Bilgisayar penceresini açın ardından dizin oluşturmayı devre dışı bırakmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayarak Özellikler deyin.


2- Açılan Özellikler penceresinde Bu sürücüdeki dosyaların, dos.... izin ver seçeneğindek işareti kaldırın; (1) Tamam deyin; (2) Değişiklikleri .... sürücüsüne ,alt klasörlere ve dosyalara uygula seçeneğini seçin; (3) Tamam deyin. (4)

3- Bu işlem sistem sürücüsünde uyguluyorsanız uzun sürebilir. (5-10 dk.)
4- Eğer alttaki hata mesajını alırsanız Tümünü Yoksay butonuna tıklayın.

5- 1...4 adımlarını dizin oluşturmayı devre dışı bırakmak istediğiniz her sürücü için tekrarlayın.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item