nwindows7

Windows 7: Harici Ekran Kullanmak - Bilgisayarı Panel TV'ye Bağlamak

Bu yazıda size birden fazla monitör ile bilgisayarı nasıl kullanacağınızı, bilgisayarınızı Panel Televizyona (Lcd veya Plazma) bağlayarak nasıl film seyredebileceğinizi ve eğer isterseniz siz bilgisayarınızın ekranında işlerinizi hallederken bilgisayara bağladığınız panel televizyonda diğer aile bireylerine nasıl film seyrettirebileceğinizi anlatacağım...Notlar...

  • Yüksek çözünürlüklü film seyredebilmek için ekran kartınızın HDMI çıkışı olması gerekiyor. Eğer bilgisayarınızı son 2 senede aldıysanız mutlaka vardır. Daha eski bilgisayarlarda da olma ihtimali var tabii.  Eğer sadece monitör olarak kullanacaksanız DVI çıkışı da işinizi görür.

Aradaki fark DVI arayüzünün ses iletme kabiliyeti olmamasıdır. Bunun dışında HDMI arayüzü ile arasında veri aktarım kalitesi açısından hiçbir fark yoktur.


  •  İkinci bir gereksinim ise bilgisayar ile TV yada monitörü birbirine bağlayacağınız bir DVI yada HDMI kablo. Öyle çok yüksek meblağlar vermenize gerek yok 20-30 liraya satılan kablolar işinizi fazlası ile görür.
  • Bilgisayarı çift monitör kullanıyorsanız ilginizi çekebilir; Pencereleri Klavye ile Taşımak


1-  DVI yada HDMI kablo kullanarak bilgisayar ile 2. monitörü yada panel televizyonu birbirine bağlayın.

2- Masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü bağlantısına tıklayın.


3- Açılan pencerede Birden çok ekran açılır menüsünü açın ve altta açıkladığım seçeneklerden kendinize uygun olanı seçin.


  • Bu ekranı yinele

İki ekranda da aynı görüntüyü gösterir.

  • Bu ekranları genişlet

Masaüstünüzü 2 ekrana genişletir. Yani bir monitörde arkadaşınız film seyrederken diğerinde internette gezinebilirsiniz.

  • Masaüstünü sadece 1 üzerinde göster
  • Masaüstünü sadece 2 üzerinde gösterEğer televizyondan görüntü alamıyorsanız televizyonu kullandığınız HDMI soketinden (HDMI 1,2 vs.) gelen yayını gösterecek şekilde ayarlamanız gerekiyor.
Eğer 2 ekranın çözünürlüğü birbirinden farklı ise yüksek olana göre ayarlayın. Yani 768p notebook ekranı ve 1080p LCD TV'niz varsa   1080p film izlerken notebook ekranında 768p olarak başka bir film izleyebilir veya herhangi bir şey yapabilirsiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item