nwindows7

DVD yada USB Bellek Kullanmadan
Bilgisayarı Sabit Diskteki bir ISO Dosyasından Önyüklemek

Daha önce "Süper" Bootable Usb Disk adında bir yazı yazmış ve şöyle bir kullanıcı profili tanımı yapmıştım: "Eğer ileri düzey bir kullanıcı, bir bilgisayar teknisyeni veya etrafınızdaki başı sıkışanın sizden yardım istediği "bilgisayardan anlayan adam" iseniz sık sık Windows kurulum dosyalarına, virüs temizleme, veri kurtarma, disk bölümlendirme, şifre kurtarma vs. araçlarına ihtiyacınız olur." İşte bunlardan biri iseniz veya biraz daha tanımı genişletirsek bilgisayarı kurcalamaktan hoşlanan adam iseniz bu yazı çok ama çok hoşunuza gidecek...


Çoğunuzun bildiği gibi bilgisayar onarımı, tanılama araçları ve canlı işletim sistemleri gibi pek çok uygulama ISO kalıpları şeklinde dağıtılır. Biz ise bilgisayarı bu uygulamalar ile başlatmak istediğimizde genelde bir CD veya DVD'ye yazdırarak veya Önyüklenebilir bir USB bellek oluşturarak kullanırız. Ancak bu çoğu durumda CD/DVD israfı olur, bazı durumlarda elimizin altında CD/DVD yada uygun bir USB bellek bulunmaz. Peki sabit diskinize kaydedeceğiniz ISO kalıplarını kullanarak sadece bir kaç tıklama ile bilgisayarı bu ISO kalıplarından başlatabileceğinizi söylesem? Hemde CD veya USB beleğin kısıtlı hızı ile değil sabit diskin hızını kullanarak!

ISO nedir?


1- Eğer sisteminizde kurulu değil ise buradan EasyBCD yazılımını indirip kurun.
2- Çalıştığını bildiğiniz bir ISO kalbını Sistem kök dizinine kaydedin. (Çoğu kullanıcı için bu C:\ dir)3- EasyBCD'yi çalıştırın ve Add New Entry/ISO Boot yolunu izleyin.

4-  Ardından;

a-) Dilediğiniz bir isim verin. (Önyükleme ekranında görüntülenecek) (İsteğe bağlı)

b-) Gözat butonuna tıklayın ve,

c-) ISO dosyanızı gösterin.

d-) Add Entry butonuna tıklayın.
5- İşlemin başarılı olduğuna dair sol alt köşede bir mesaj belirecek;

ayrıca Edit Boot Menu sekmesi altından da kontrol edebilirsiniz;

6- Artık yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmak. Bilgisayar yeniden başladığında SeaTools'un önyükleme ekranına eklendiğini göreceksiniz. (Resimde de görebileceğiniz üzere birden fazla ISO'da ekleyebilirsiniz)
7-  SeaTools'u (Eklediğiniz aracı) seçin ve kullanın;Varsayılana dönüş;


I- EsayBCD'yi çalıştırın ve Edit Boot Menu sekmesini açın.


II- Eklediğiniz aracın girdisini seçin (1) ve silin. (2) Ardından Skip the boot menu seçeneğini işaretleyin (3) ve Save Settings butonuna basın. (4)


III- Son hali böyle olmalı;
IV- Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabı varsa veya tek kullanıcı olmasına rağmen hesabınız şifre ile korunuyorsa işiniz bitti. 


V- Ama eğer tek kullanıcı iseniz ve şifre kullanmıyor Oturum Açma Ekranını pas geçiyorsanız devam edin.

VI- Başlat Menüsü arama satırına netplwiz yazıp Enter'a basın.


VII- Açılan pencerede Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir seçeneğindeki işareti kaldırın ve kaydedip çıkın.Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item