nwindows7

Sistem Koruması : Kapatmak, Sistem Geri Yükleme Noktalarına Ayrılan Alanı Ayarlamak, Geri Yükleme Noktalarını Silmek


Sistem koruması, bilgisayarınızın sistem dosyaları ve ayarları hakkında düzenli olarak bilgi oluşturan ve bu bilgileri kaydeden bir Windows özelliğidir. Bu kayıtları, program veya aygıt sürücüsü yüklemek gibi önemli sistem olaylarından hemen önce oluşturulan geri yükleme noktalarına kaydeder. Bu, -varsayılan olarak- son yedi gün içinde başka bir geri yükleme noktası oluşturulmadıysa, her yedi günde bir otomatik olarak oluşturulur.

    


Sistem koruması, Windows'un yüklü olduğu sürücü için -varsayılan olarak- otomatik olarak etkinleştirilir. Sistem koruması 2 şekilde kullanılabilir;

  • Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa veya düzgün çalışmıyorsa, geri yükleme noktası kullanarak bilgisayarınızın sistem dosyalarını ve ayarlarını önceki bir zamana döndürmek için Sistem Geri Yükleme yapabilirsiniz.
  • Bir dosya veya klasörü yanlışlıkla değiştirirseniz veya silerseniz, dosya ya da klasörü geri yükleme noktasının parçası olarak kaydedilen bir önceki sürüme geri yükleyebilirsiniz. (Önceki sürümler, Windows Yedekleme tarafından oluşturulan dosya ve klasörlerin kopyaları veya Windows'un otomatik şekilde geri yükleme noktasının bir parçası olarak kaydettiği dosya ve klasörlerin kopyalarıdır.)


Sistem geri yükleme noktaları için -varsayılan olarak- sistemin kurulu olduğu bölüntünün veya diskin %10'u ayrılır. Bu da sistem korumayı devre dışı bırakarak örneğin 200 GB'lık bir bölüntüde 20 GB disk alanını geri kazanabileceğiniz anlamına gelir. (Sistem geri yükleme noktalarına ayrılan alanın tamamının dolu olması durumunda) 

Bu disk alanını kazanmanın ise 3 farklı yöntemi vardır. Sistem Koruması'nı kapatmak, Sistem geri yükleme noktalarına ayrılan alanı kısıtlamak veya sonuncusu hariç diğer sistem geri yükleme noktalarını silmek. Siz dilediğiniz bir yöntemi seçebilirsiniz.


I. YOL :  Sistem Koruması'nı kapatmak

1.1- Bilgisayar'a sağ tıklayın ve Özellikler deyin.

1.2- Açılan pencerede sol üst taraftan Sistem koruması bağlantısına tıklayın.


1.3- Açılan pencerede Yapılandır butonuna tıklayın


1.4-  Açılan pencerede Sistem korumasını kapat seçeneğini işaretleyin ve Tamam diyerek kaydedip çıkın.

Sistem korumanın kapatılması  tüm geri yükleme noktalarını siler. Sistem korumayı yeniden açıp bir geri yükleme noktası oluşturuncaya kadar geri yükleme noktalarını kullanarak diski geri yükleyemezsiniz. Sistem korumanın kapatılması dosyaların bu diske kaydedilmiş tüm önceki sürümlerini de siler.



II. YOL : 
Sistem Geri Yükleme noktalarına ayrılan alanı kısıtlamak

2.1-  I. YOL "1.1", "1.2" ve  "1.3"  adımlarını uygulayın.

2.2-  Açılan pencerede Disk Alanı Kullanımı bölmesinde resimdeki şekilde dilediğiniz ayarı yaparak Tamam diyerek çıkın.



III. YOL: 
Sonuncusu hariç diğer Sistem Geri Yükleme noktalarını silmek.

3.1- Disk Temizleme Aracı : Nedir - Nasıl Kullanılır?  isimli makalenin "Geri yükleme noktalarını silmek" için bölümünü uygulayın. (Makalede son seçenek)

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item