nwindows7

Aygıt Yöneticisi'nde Takılı olmayan yada Takılı Olduğu Halde Görünmeyen Aygıtları Görmek

Bu yazıda size bilgisayarınıza artık takılı olmayan yada takılı olduğu halde Aygıt Yöneticisi'nde görünmeyen bir donanımı ve bunlara ait sürücüleri nasıl görebileceğinizi anlatacağım. Bunun pratikte 2 yararı vardır;

1- Halen bilgisayarınıza takılı durumda olan ama Aygıt Yöneticisi'nde görünmeyen aygıtları görebilir ve -bir ihtimal- sürücülerini yüklemek vasıtasıyla kullanabilir hale getirebilirsiniz. 
2- Daha önce bilgisayarınıza takılı olan ama artık kullanmayacağınız bir donanımın sürücüsünün gölge kopyasını kaldırarak temizlik yapabilirsiniz...


Hazırlık;

1- Bilgisayar'a sağ tıklayıp Özellikler deyin.

2- Açılan pencerede sol üstten Gelişmiş sistem ayarları bağlantısına tıklayın.


3- Gelişmiş sekmesinden Ortam değişkenleri'ni seçin.


4- Ortam Değişkenleri penceresinde X Kullanıcı için kullanıcı değişkenleri bölümünde Yeni... butonuna basın.


5- Değişken adı kısmına devmgr_show_nonpresent_devices, Değişken değeri kısmına ise 1 değerini verin ve Tamam deyin.


6-  Resimdeki gibi yeni değişken eklenmiş olacak. Açık pencereleri kapatıp çıkın.Bunu neden yaptık?

        Diyebilirsiniz ki "bu Hazırlık bölümünü yapmadanda Gizli aygıtları göster seçeneğini seçebiliyorum ve gizli aygıtlar görüntüleniyor. (Yazının sonundaki Aygıt Yöneticisi resimleri) Öyleyse bunu neden yaptık?

        Aradaki fark şudur; Windows 7'de aynı gizli klasörler gibi gizli aygıtlar vardır. Hazırlık kısmını uygulamadan Gizli aygıtları göster seçeneğini seçerseniz sadece bu gizli aygıtları görebilirsiniz. Ama Hazırlık kısmını uyguladıktan sonra Gizli aygıtları göster seçeneğini seçerseniz zamanında bilgisayarınızda var olan ama artık var olmayan bir aygıtı da görebilir ve muhtemelen hala yüklü olan sürücüsünü kaldırabilirsiniz. Yada tam tersi bilgisayarınızda hala takılı olan ama Aygıt Yöneticisi'nde görünmeyen bir aygıtın sürücüsünü yükleyerek bir ihtimal tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz. (Donanıma göre değişkenlik gösterebilir)


  1- Bilgisayar'a sağ tıklayıp Yönet deyin.

  2- Açılan Bilgisayar Yönetimi konsolunda Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

  3- Aygıt Yöneticisi'nde Görünüm  menüsünü açın ve Gizli Aygıtları göster seçeneğini işaretleyin.


  4- Artık bilgisayara takılı olmayan yada takılı olduğu halde görünmeyen aygıtları da görebileceksiniz.

  Hazırlık kısmını yapmadan Aygıt Yöneticisi'nin Gizli aygıtları göster görünümü;
  Hazırlık kısmını yaptıktan sonra Aygıt Yöneticisi'nin Gizli aygıtları göster görünümü;

  5- Eğer sürücüyü yükleyip aygıtı çalışır duruma getirmek istiyorsanız sürücüyü Aygıt Yöneticisi'nden güncellemeyi deneyin.


  Örneğin, FreeDos olarak alınan bazı aygıtlarda ekran kartı görünmeyebiliyor. Gerçi üreticinin ekran kartı sürücüsü yüklendiğinde ekran kartı çalışır duruma geliyor ama temiz yükleme yapmak için bu sürücünün kaldırıldığı ve ekran kartının Aygıt Yöneticisi'nde görünmediği durumlarda bu yol denenebilir.

  Etiketler

  Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

  Arşiv

  Son yorumlar

  Twitter

  Facebook

  İzleyiciler

  Rastgele

  item