nwindows7

Başlangıç Programları Yönetimi

Yeni bilgisayar kullanıcılarının en dikkatsiz olduğu noktalardan biri başlangıç programlarıdır. Çoğu 3. parti program kurulum esnasında eğer standart yada hızlı kurulumu seçerseniz kendini Windows ile otomatik olarak başlayan programlar listesine sokar. Bu ise Windows açılışında yapılacak daha fazla işlem demektir ve dolayısıyla gittikçe uzayan bilgisayar açılış sürelerine sebep olacaktır. İşte bu yüzden belirli aralıklar ile Başlangıç Programları'nı kontrol etmeli ve gereksiz olanları devre dışı bırakmalısınız.
Windows'u kurduğunuz ilk günden bu yana oluşan bütün Açılış, Kapanış ve Uyku performanslarını Olay Görüntüleyicisi'nde gözlemleyebilirsiniz. (Uygulama ve Hizmet günlükleri/Microsoft/Windows/Diagnostics-Performance/Çalışıyor yolu ile) Olay Görüntüleyicisi'ne C:\Windows\system32\eventvwr.msc yolu ile ulaşabileceğiniz gibi Başlat Menüsü arama satırına eventvwr.msc yazıp Enter'a basarak ta ulaşabilirsiniz.

I. YOL: 
3. Parti programın ayarlarından;


Çoğu 3. parti program ayarları içerisinde "Windows başlangıcında çalıştır" yada "Run at startup" şeklinde bulabileceğiniz programın Windows ile beraber başlayıp başlamayacağına dair seçenek sunar. Eğer gerçekten Windows ile beraber başlaması gerekmiyor ise bu seçeneği -tabii işaretli ise- devre dışı bırakın. "Gerekip gerekmediğini nereden bileceğim?" diyorsanız cevabım "Hiçbir 3. parti programın başlangıçta çalışması hayati gereklilik değildir" olur.


II. YOL: 
Başlangıç Klasörü ile;

Başlat Menüsü/Tüm Programlar altında bulabileceğiniz Başlangıç klasörü de Başlangıç Programları'nı yönetmenin bir diğer yoludur. Eğer bir dosya yada programın Windows ile beraber çalışmasını istiyorsanız ve bu programın ayarlarında  "Windows başlangıcında çalıştır" yada "Run at startup" şeklinde bir seçenek yoksa programın yada dosyanın kısayolunu bu klasöre atarak Windows ile beraber çalışmasını sağlayabilirsiniz veya tam tersi buradaki bir kısayolu silerek bunu engelleyebilirsiniz. Bunun için;


1- Windows başlangıcında çalışmasını istediğiniz programın .exe dosyasına veya bir dosyanın çalışmasını istiyorsanız dosyaya sağ tıklayın ve bir kısayol oluşturun. (Eğer Windows başlangıcında çalışan bir program yada dosyayının çalışmasını iptal edecekseniz bu 3. adıma atlayın)


2- Tercihinize göre a veya b adımını uygulayın.


a-) Geçerli kullanıcı için;


  • Başlangıç klasörüne sağ tıklayın ve deyin.


  • 1. Adımda oluşturduğunuz veya zaten daha önceden var olan kısayolu açılan klasöre taşıyın.


b-) Tüm kullancılar için;


  • Başlangıç klasörüne sağ tıklayın ve Tüm kullanıcıları aç deyin.
  • 1. Adımda oluşturduğunuz veya zaten daha önceden var olan kısayolu açılan klasöre taşıyın.

3- Silmek için ise aynı klasörü açıp kısayolu silin. (Bunu yapabilmeniz için daha önceden bu yolu kullanarak eklemiş olmanız gerekiyor. Eğer daha önce manuel olarak bir program yada dosyayı buraya eklemediyseniz burası boş görünür)
III. YOL: 
Sistem Yapılandırmasından;En kolay ve randımanlı yöntem budur. Tavsiyem özel bir gereklilik yoksa bu yöntemi uygulamanız.1- Başlat Menüsü arama satırına msconfig yazın ve Enter'a basın.


2- Açılan Sistem Yapılandırması penceresinde Başlatma sekmesini açın.


3- Windows ile beraber başlamasını istemediğiniz programlardaki işaretleri kaldırırken, başlamasını istediğiniz programları işaretleyin ve Tamam diyerek kaydedin.  Yeniden başlatmanın gerektiğine dair bir seçim çıkarsa Yeniden başlatmadan çıkışı seçin.  Alttaki pencere çıkarsa Evet deyin. (Yaptığınız işleme göre bu seçenekler çıkabilir veya çıkmayabilir)

IV. YOL: 
Kayıt defterinden;Bu yolu sadece bilgilendirme açısından veriyorum. Pratikte bu yolu seçmenizin anlamlı olabileceği durumlar çok nadirdir.


1- Başlat Menüsü arama satırına regedit yazın ve Enter'a basın.


2- Tercihinize göre a veya b adımını uygulayın.


a-) Geçerli kullanıcı için;


HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
ve
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce


yollarını izleyin ve her kayıt defteri anahtarı için 3. adımı uygulayın.


b-) Tüm kullanıcılar için;


  • 32 Bit Windows 7 kullanıyorsanız;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
ve
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
ve (Sadece Ultimate, Professional ve Enterprise sürümlerinde)
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run


yollarını izleyin ve her kayıt defteri anahtarı için 3. adımı uygulayın.


  • 64 Bit Windows 7 kullanıyorsanız;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
ve
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
ve (Sadece Ultimate, Professional ve Enterprise sürümlerinde)
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run
ve 
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
ve
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce


yollarını izleyin ve her kayıt defteri anahtarı için 3. adımı uygulayın.


3- Windows başlangıcında çalışmasını istemediğiniz program-lar-ın sağ taraftaki giriş-ler-ine sağ tıklayın ve Sil deyin.


V. YOL: 
3. Parti programlar ile;


Pek çok 3. parti program başlangıç programlarını yönetmenize yarayan seçenekler sunarlar. Altta çok kullanılan bir kaç programla bunu nasıl yönetebileceğinize dair ekran alıntılarını görüyorsunuz;


Ccleaner
Advanced System Care,
Tuneup2011


YourUninstaller

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item