nwindows7

Gereksiz ipuçları 2 : Bilgisayarınız Açılırken Sizi Sesli Olarak Selamlasın !

Eğer isterseniz bilgisayarınızın açılışta sizi sesli olarak karşılamasını sağlayabilirsiniz. Veya dilediğiniz bir metni okumasını sağlayarak bir şaka için gerekli ortamı sağlayabilirsiniz. Tabii Windows Vista ve Windows 7'nin sesi Anna'nın (XP ve 2000'de "Sam") sadece İngilizce konuşabildiğini unutmayın. Başlayalım...1- Alttaki metni bir Metin Belgesi'ne kopyalayın.


Dim speaks, speech
speaks="Karşılama Mesajı"
Set speech=CreateObject("sapi.spvoice")
speech.Speak speaks
2- Karşılama mesajı yazan yere ne istiyorsanız onu yazın. Tabii başta da söylediğim gibi Anna sadece İngilizce konuşabiliyor. Bu yüzden biraz yaratıcı olmanız lazım. Ben Hoşgeldin nonpasaran yazıyorum ama Anna'nın okuyabileceği şekilde : "Hosh Gelden nonpasaran"  :))  Sonuç olarak metin şöyle bir hal alıyor;


Dim speaks, speech

speaks="Hosh Gelden nonpasaran"
Set speech=CreateObject("sapi.spvoice")
speech.Speak speaksTabii çok daha kolay bir şekilde Wellcome yada Hi gibi İngilizce bir karşılama kelimesini de seçebilirsiniz. Böylece isminiz dışında telaffuz sorunu olmayacaktır.3- Metin Belgesi'nde, Farklı Kaydet deyin ve metni karşılama.vbs ismi vererek kaydedin. Bulunduğunuz lokasyonda karşılama.vbs adında bir script oluştuğunu göreceksiniz.

4- Şimdi Başlat Menüsü/Tüm Programlar yolunu izleyin ve Başlangıç klasörünü bulup sağ tıklayarak deyin.5- Oluşturduğunuz karşılama.vbs scriptini açılan klasöre atın.

İsterseniz oluşturduğunuz script'e çift tıklayarak telaffuzu kontrol edebilirsiniz. Eğer beğenmezseniz script'e sağ tıklayın ve Düzenle diyerek mesajı tekrar düzenleyin. Kaydet dediğinizde değişiklik geçerli olacaktır. Eğer istediğiniz gibi olmuyorsa Başlat menüsü arama satırına Ekran Okuyucusu yazın ve açılan Ekran Okuyucusu'nda Ses Ayarları butonuna basın. Açılan pencerede konuşma ve vurgulama ayarlarını yapabilirsiniz.


6- Artık bilgisayarı her başlattığınızda Windows açılış sesinden sonra karşılama mesajı devreye girecektir. Eğer vazgeçerseniz sadece Başlangıç klasörüne attığınız script'i silmeniz yeterli olacaktır.


Hepsi bu...


Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item