nwindows7

Dosya Uzantılarına ait Varsayılan Simgeyi Değiştirmek

Bu yazıda size Windows 7'de varolan dosya uzantılarının (.jpg, .avi, .exe, .php, .png vb.) varsayılan ikonunu nasıl değiştireceğinizi anlatacağım...

Dikkat edilmesi gerekenler


  • Çok kullanılan uzantılar Windows 7'de varsayılan olarak gösterilmez. Bunları görebilmek için Klasör ve Arama Seçenekleri (Herhangi bir Windows Gezgini penceresinde sol üstteki Düzenle butonundan ulaşabilirsiniz.) Görünüm sekmesinde Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğindeli işareti kaldırmanız gerekir
  • Yeni atayacağınız simgenin her yerde doğru görüntülenebilmesi için 256x256 boyutunda (Bulamazsanız 128x128 kullanabilirsiniz) ve .ico formatında olması gerekir.
  • Bazı 3. parti programlar Windows 7'nin uzantılara atadığı varsayılan simgelerin yerine kendi simgelerini kullanırlar ve her açılışta bir değişiklik yapıldıysa otomatik olarak yine kendi simgelerini atarlar. Bu anlatacağım yöntem bu programların simgeleri üzerinde işe yaramayacaktır çünkü siz değiştirseniz de bilgisayarı bir dahaki başlatmanızda program yine kendi simgesini atayacaktır.
  • Eğer bir uzantının varsayılan programını değiştirirseniz doğal olarak simgede değişecektir.
  • Bu işlemleri yapabilmek için yönetici olarak oturum açmış olmanız gerekir.
  • Kayıt defteri üzerinde yapacağınız her hangi bir yanlış değişiklik problemlereneden olabilir. Bu yüzden başalamadan önce bir Sistem geri yükleme noktası oluşturun. Bununla ilgili bilgi ve ipuçları için burayı okuyabilirsiniz;


1- Başlat Menüsü arama satırına regedit yazıp Enter'a basın.2- Eğer simgesini değiştirmek istediğiniz uzantıları açan program Windows 7'nin varsayılan programı ise;

a-) Kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOT\.mp3 adresine gidin.
(.mp3 yerine değiştirmek istediğiniz uzantıyı koyun. Ben bu yazıda örnek olarak mp3 simgesini değiştireceğim için .mp3 yazdım.)


b-) Uzantıyı seçtikten sonra sağ tarafta (Varsayılan) anahtarının değerini not alın. Örneğimizde; WMP11.AssocFile.MP3

c-) 4. adıma geçin.3- Eğer simgesini değiştirmek istediğiniz uzantıları açan program 3.parti bir program ise;


a-) Kayıt defterinde HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.mp3\Userchoice adresine gidin.
(Adreste .mp3 yerine değiştirmek istediğiniz uzantı olacak.)

b-) Uzantıyı seçtikten sonra sağ tarafta (Varsayılan) anahtarının değerini not alın. Örneğimizde; WMP11.AssocFile.MP3


4-  Şimdi kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOT\WMP11.AssocFile.MP3\DefaultIcon adresine gidin. (Adreste WMP11.AssocFile.MP3 yerine adım 2b veya 3b'de bulduğunuz değer olacak.)


5- DefaultIcon'un sağ tarafında gördüğünüz (Varsayılan) anahtarına çift tıklayın ve açılan kutudaki Değer verisi: kısmındaki adresi bir yere not alın.(İleride varsayılan simgeye dönmek isterseniz bu adresi kullanacaksınız) Ardından bu adresin silin ve yerine atamak istediğiniz simgenin bilgisayardaki adresini yazın ve Tamam deyin.(Resimde gördüğünüz gibi ben örnek olarak "C:\Users\nonpasaran\Pictures\Simgeler\Music.ico" adresini girdim.)


6- Artık oturumu veya bilgisayarı yeniden başlattığınızda atadığınız simge etkin olacak. Varsayılan simgeye dönmek isterseniz 5. adımda daha önceden not aldığınız orjinal simgenin adresini girmeniz yeterli.


Eğer simgeniz yoksa üzülmeyin ben denemeniz için bir kaç simge upload ettim. Buradan indirebilirsiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item