nwindows7

Windows 7 Arama Motorları Bağlantısı Projesi

Windows 7,  OpenSearch standardını destekleyen Federated Search adlı bir proje çerçevesinde Windows Gezgini içinden arama yapmayı sağlayan bağlantıları oşuşturmanıza izin veren bir yapılandırmaya sahiptir. Bu sayede neredeyse bütün dilediğiniz sitelerde Windows Gezgini içinden tıpkı tarayıcıda yaptığınız gibi arama yapabilirsiniz.
Kendi bağlantınızı oluşturmak;


Kendi bağlantımızı oluşturmak için öncelikle .osdx formatında bir dosya hazırlamamız gerekiyor. Bunun için;


1- Boş bir Metin Belgesi açın ve içine alttaki metni kopyalayıp yapıştırın;


<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<OpenSearchDescription xmlns="http://a9.com/-/spec/opensearch/1.1/" xmlns:ms-ose="http://schemas.microsoft.com/opensearchext/2009/">
<ShortName>Nonpasaran</ShortName>
<Description>Windows 7 dahili arama motoru</Description>
<Url type="application/rss+xml" template="http://api.bing.com/rss.aspx?source=web&amp;query={searchTerms} site: non-pasaran.blogspot.com&amp;web.count=50"/>
<Url type="text/html" template="http://www.bing.com/search?q={searchTerms}+site: non-pasaran.blogspot.com"/>
</OpenSearchDescription>2- Metin içindeki kırmızı yazılı olan kısımları dilediğiniz şekilde değiştirin.

3- Metin Belgesi'nde Dosya menüsünden Farklı Kaydet'e tıklayın ve Tüm Dosyalar'ı seçtikten sonra  Dilediğinizbirisim.osdx olarak kaydedin.


4- Kayıt için belirlediğiniz lokasyonda Dilediğinizbirisim.osdx dosyasının oluştuğunu göreceksiniz.


5- Bu dosyaya çift tıkladığınızda Windows Gezgini Sık Kullanılanlar başlığı altında bağlantının belirdiğini göreceksiniz;

Burada görüntülenecek olan isim 1. Adımdaki kodlarda ShortName kısmında verdiğiniz resim olacak. Yani .osdx dosyasını oluştururken verdiğiniz ismin bir önemi yok.


6- Arama kutusuna  bir şey yazın ve deneyin; (Resimlere tekerlek tuşu ile tıklayarak gerçek boyutunda görüntüleyebilirsiniz)

non-pasaran.blogspot.com'da Notebook teriminin arama sonucu;


Yahoo'da Nonpasaran teriminin arama sonucu;Hazır arama bağlantıları;

Ben size içinde Bing!, DeviantArt, eBay, flickr, Google Haberler, Nonpasaran, Yahoo Resimler, Yahoo ve Youtube için hazır .osdx dosyalarının bulunduğu bir paketi upload ettim. Buradan indirebilir ve altta anlattığım şekilde kullanabilirsiniz. İçinde neden Google yok diyebilirsiniz ama Google bu projeye destek vermediği için direk arama yapılamıyor. Bununla ilgili biraz uğraşacağım olursa yarın onu da eklerim.

a- Arama bağlantıları dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

c- Masaüstünde oluşan Arama bağlantıları klasörünün içinde yukarıda bahsetiğim 9 adet .osdx dosyasının  olduğunu göreceksiniz;

d- 5. adımdan itibaren devam edin.

İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki  Arama bağlantıları  klasörünü de silebilirsiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item