nwindows7

Windows 7'de Vista Kenar Çubuğunu Kullanmak

Windows Vista ile hayatımıza giren yeniliklerden biride Kenar Çubuğu (Sidebar) idi. Kullanıcıya işlevsellik sağlayan araçları kolayca kullanmamızı sağlayan Kenar Çubuğu Windows 7'de kaldırıldı. Ama sanırım hala özleyenler vardır. Eğer siz de bunlardan biri iseniz buyrun;1- Öncelikle Kenarçubuğu.rar dosyasını indirin.

2- Eğer 32 Bit Windows 7 kullanıyorsanız "C:\Program Files\Windows Sidebar" yolunu izleyin ve bu klasörü yeniden adlandırın (Windows Sidebarorijinal vb. gibi...) veya kesip başka bir lokasyona taşıyarak yedekleyin veya silin. Ancak bunları yapabilmek için sahipliğini almanız gerekiyor.

3- Oturumu yeniden başlatın.

4- İndirdiğiniz dosayadan çıkan Windows Sidebar klasörünü olduğu gibi Program Files'a yapıştırın.

5- Masüstünde boş bir alana sağ tıklayıp,  Araçlar galerisinden bir aracı çalıştırdığınızda Vista Kenar Çubuğu hizmetinizde;Ancak 64 Bit kullanıyorsanız durum biraz daha karışık. 2. adımı uygulayabilmek için bilgisayarı Güvenli Mod'da başlatmak gerekiyor. Bunun için;

a-) Başlat Menüsü arama satırına msconfig yazın ve Enter'a basın.

b-) Açılan Sistem Yapılandırması penceresinde Önyükleme sekmesini açın ve Güvenli Önyükleme'yi seçtikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.


c-) Güvenli Mod'da 2. Adımı hem "C:\Program Files\Windows Sidebar" hem de "C:\Program Files (x86)\Windows Sidebar" adreslerinde ayrı ayrı uygulayın.

d-) 4. Adım'ı da aynı şekilde bu 2 adreste de ayrı ayrı uygulayın.

Diğer bütün adımlar 32 Bit gibidir.

Yeni Araç Eklemek

Yeni araç eklemede bazen problem çıkabiliyor ve Windows 7 için oluşturulmuş araçlar çalışmayabiliyor. Bunun için;

I- İndirdiğiniz araca sağ tıklayın ve eğer 7-Zip kullanıyorsanız Dosyaları çıkart, WinRar kullanıyorsanız Birlikte aç'tan WinRar'ı seçin.II- Eğer 7-Zip kullandıysanız zaten direk aynı adlı bir klasöre çıkacak. Winrar kullanıyorsanız indirdiğiniz Gadget ile aynı isimde bir klasör oluşturun ve içeriği içine atın;


Daha sonra bu klasörü 32 Bit kullanıyorsanız "C:\Program Files\Windows Sidebar\Gadgets"
64 Bit kullanıyorsanız  ek olarak "C:\Program Files (x86)\Windows Sidebar\Gadgets" adresine atın.

Hepsi Bu.


Eğer eskiye dönmek isterseniz 2-3 adımlarını yedeklediğiniz orjinal klasörü yerleştirmek için uygulayın. Yedeklemediyseniz  yönetici hakları ile bir Komut İstemcisi açın ve sfc /scannow yazıp Enter'a basın. İşlem tamamlanıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda siteminiz orjinal haline dönmüş olacak.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item