nwindows7

Sistem Yazı Tiplerini Kişiselleştirmek

Eğer dilerseniz Bazı Sistem Yazı TipleriniSistem Yazı Renklerini ve Simge Durumuna Getir, Ekranı Kapla ve Kapat düğmeleri grubunun büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz....

  • Sistem yazı tiplerini değiştirmek programların yazı tiplerine etki etmeyecektir.
  • Windows 7'de desteklenen yazu tipleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.
  • Bu yazıyı kullanarak yazı tiplerini değiştirebileceğiniz yerler şunlardır: Etkin Başlık Çubuğu, Etkin Olmayan başlık Çubuğu, İleti Kutusu, Menü, Palet Başlığı, Seçili Öğeler ve Simge. Altta Örnekler görüyorsunuz;

(Resimlerin üzerine tıklayarak gerçek boyutlarında görebilirsiniz)

I. YOL,

1- Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve Kişiselleştir deyin.

2- Açılan pencerede Pencere Rengi bağlantısına tıklayın.


3-  Açılan pencerede Gelişmiş görünüm ayarları penceresine tıklayın.
(Eğer Temel, Klasik veya Yüksek Karşıtlık temalarından birini kullanıyorsanız bu adım karşınıza çıkmayacaktır. Yani direk 2. adımdan 4. adıma atlayacaksınız)


4- Yazı tipini değiştirmek istediğiniz alanı seçtikten sonra alttan Yazı Tipi, Boyut ve Renk ayarını yapabilirsiniz. Ayrıca İtalik ve/veya Kalın (Bold) yazı tipini seçebilirsiniz. Çubuk Düğmeleri kısmından ise kapatma düğme grubunun büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.


Değişiklik yapmadan önce varsayılan ayarı not almayı unutmayın. Varsayılana dönmek isterseniz bu size yardımcı olacaktır.


II. YOL: 
Bütün Varsayılan Yazı Tiplerini değiştirmek

1- Buradan Yazı tipleri değiştir.rar dosyasını indirin.

2- İçinden 2 adet .reg dosyası çıkacak;

  • Varsayılan yazı tipi.reg
  • Yazı tipini değiştir.reg

3- Yazı tipini değiştir.reg dosyasına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


Dikkat

  Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; Benim upload ettiğim .reg dosyası sistem yazı tiplerini örnek olarak Tahoma yazı tipine çeviriyor. Siz doğal olarak farklı bir yazı tipi isteyebilirsiniz. Dilediğiniz yazı tipini uyarlamak için Yazı tipini değiştir.reg dosyasına sağ tıklayın ve  Birlikte aç seçeneğini kullanarak Not Defteri ile açın. Daha sonra en alt satırdaki Tahoma yerine kendi istediğiniz yazı tipinin tam adını yazın ve kaydedip .reg dosyasını bu şekilde kullanın. Altta son satırı ve değiştireceğiniz alanı görüyorsunuz: (Değiştirilecek alan kırmızı)


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]
"Segoe UI"="Tahoma"

Peki yazı tipine nasıl karar vereceğim ve tam adını nasıl öğreneceğim?

Windows 7'de kullanabileceğiniz yazı tiplerine Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Yazı Tipleri  veya C:\Windows\Fonts  adresini kullanarak ulaşabilirsiniz. Yazı tipi seçmek için yazı tipine sağ tıklayıp Önizleme diyerek önizlemesini görebilirsiniz.


Tam ismi ise Özellikleri seçtikten sonra Genel sekmesinde görebilirsiniz.

4- Sistemi yeniden başlatın.

5- Varsayılan yazı tipine dönmek için ise 2. adımda indirdiğiniz dosyada çıkan diğer .reg dosyası olan Varsayılan yazı tipi.reg dosyasını kullanın.

  • Daha önce hangi yazı tipini kullanmış olursanız olun Varsayılan yazı tipi.reg dosyasını değiştirmeden kullanacaksınız.
  • Varsayılan yazı tipi.reg anahtarı sadece bu yöntemle yaptığınız değişiklikleri geri alabilir. Eğer 1. yolu kullanarak değişiklik yaptıysanız ve varsayılana dönmek istiyorsanız işe yarayacağı kesin değildir.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item