nwindows7

Windows 7 : Sürücülerin Simgesini Değiştirmek

Eğer dilerseniz bilgisayarınızda görüntülenen sürücü ikonlarını değiştirebilirsiniz.Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey atayacağınız yeni simgenin .ico formatında ve her şartta düzgün görüntülebilmesi için 256x256 boyutunda olmasıdır...Örnek;

1- Başlat Menüsü arama satırına regedit yazıp Enter'a basın.


2- Kayıt defterinde HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes  yolunu izleyin.


Bu  değişiklik sadece kullandığınız hesabı etkileyecektir.Eğer bütün hesaplarda geçerli olmasını istiyorsanız HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
yolunu izleyin ve 5.Adım'a geçin.


3- Classes anahtarına sağ tıklayın ve Yeni/Anahtar deyin ve anahtara Applications ismini verin. Eğer zaten bu anahtar burada mevcut ise bir sonraki adıma geçin.


4- Applications anahtarına sağ tıklayın ve Yeni/Anahtar deyin ve anahtara Explorer.exe ismini verin. Eğer zaten bu anahtar burada mevcut ise bir sonraki adıma geçin.


Explorer.exe anahtarına kadar olan anahtarlar zaten varsayılan olarak  mevcuttur.Buraya kadar olan adımları herhangi bir 3. parti programın bu anahtarları silmiş olma ihtimaline karşı verdim.


5-  Explorer.exe anahtarına sağ tıklayın ve Yeni/Anahtar deyin ve anahtara  Drives ismini verin.

6- Şimdi Drives anahtarına sağ tıklayın ve Yeni/Anahtar deyin ve anahtara  simgesini değiştirmek istediğiniz sürücünün harfini verin. (Örn: C)


7- Şimdi oluşturduğunuz bu anahtara sağ tıklayın ve Yeni/Anahtar deyin ve anahtara  DefaultIcon ismini verin.

8- Şimdi DefaultIcon anahtarını seçili bırakın ve sağ taraftaki Default anahtarına sağ tıklayarak Değiştir... deyin.

9- Değer verisi kısmına atayacağınız simgenin tam adresini yazın ve Tamam deyin.
(Adres örneği için alttaki resmi inceleyin)


İpucu: Tam adresi öğrenmek için ikonun lokasyonuna gidin ve ikonu seçili bıraktıktan sonra Shift+Sağ tık ardından Yol olarak kopyala deyin.Daha fazla bilgi için;
Sağ Tuş Menüsü : Shift + Sağ Tıklama
10-Yapılan değişikliğin anında geçerli olması gerekir.Ama bütün adımları doğru uyguladığınızdan emin olduktan sonra yinede değişiklik geçerli olmadıysa bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin.


11- Eğer başka değiştirmek istediğiniz sürücü simgesi varsa "6 - 9" adımlarını tekrarlayın.

12- Eğer yaptığınız değişikliği geri almak isterseniz oluşturduğunuz sürücü harfi anahtarını veya anahtarlarını (Örneğimizde C anahtarı) silmeniz yeterli olacaktır.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item