nwindows7

Kitaplıklar : Nedir ve Neden Kullanmalıyım?

Eğer Windows Xp'den direk Windows 7'ye geçtiyseniz hatta Windows Vista'dan dahi geçtiyseniz eminim çoğunuz ilk iş olarak Kitaplıklar simgesini Görev Çubuğu'ndan kaldırdınız ve/veya hemen Masaüstü'ne Bilgisayar (Eski adıyla Bilgisayarım) kısayolunu yerleştirdiniz.
O zaman uyanın;
XP devri kapandı. Artık elinizin altında gelişmiş çağdaş bir işletim sistemi var  ve bu işletim sisteminin getirdiği en önemli değişimlerden biri olan Kitaplıklar....

Ne farkı var ki?

Windows XP ve Vista'da  dosyalarınızın yönetilmesi için bunların farklı klasörlerde ve alt klasörlerde düzenlenmesi gerekirdi. Windows 7'de ise dosyaların nerede depolandığı dikkate alınmaksızın bunları düzenlemek ve erişmek için kitaplıkları  kullanabilirsiniz.

Kitaplıklar belgelerinizi, müziği, resimleri ve diğer dosyaları yönettiğiniz yerdir. Dosyalarınıza klasörde olduğuyla aynı yoldan göz atabilir veya tarih, tür ve yazar gibi özelliklere göre düzenlenmiş dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bazı yönlerden kitaplık klasöre benzer. Örneğin, kitaplığı açtığınızda bir veya daha fazla dosya görürsünüz. Ancak, klasörden farklı olarak, kitaplık farklı konumlarda depolanan dosyaları toplar. Bu ince, ancak önemli bir farktır. Kitaplıklar öğelerinizi gerçekten depolamaz. Öğelerinizin bulunduğu klasörleri izler ve farklı yollardan bu öğelere erişip düzenlemenizi sağlarlar. Örneğin, sabit diskinizdeki klasörlerde müzik dosyalarınız varsa Müzik kitaplığını kullanarak müzik dosyalarınızın tümüne bir defada erişebilirsiniz.


Kitaplığı veya kitaplıktaki öğeleri silersem ne olur?


  • Kitaplığı silerseniz kitaplığın kendisi Geri Dönüşüm Kutusu'na taşınır. Kitaplıkta erişilebilir olan dosyalar ve klasörler başka yerlerde depolandığından silinmez. 
  • Yanlışlıkla varsayılan dört kitaplıktan (Belgeler, Müzik, Resimler veya Videolar) birini silerseniz gezinti bölmesinde Kitaplıklar'a sağ tıklatıp Varsayılan kitaplıkları geri yükle'yi tıklatarak bunu orijinal durumuna geri yükleyebilirsiniz.
  • Dosyaları veya klasörleri kitaplığın içinden silerseniz orijinal konumlarında da silinirler. Öğeyi kitaplıktan kaldırmak istiyor, ancak orijinal konumundan silmek istemiyorsanız öğenin bilindiği klasörü kaldırmanız gerekir. Kitaplıktan bir klasör kaldırdığınızda, o klasördeki tüm öğeler kaldırılır (ancak silinmez). 
  • Benzer biçimde, kitaplığa bir klasör ekler ve sonra da bunu orijinal konumundan silerseniz, artık klasöre kitaplıkta erişilemez.


Kitaplıklarda hangi tür konumlar desteklenir?

Kitaplığa klasörleri bilgisayarın C sürücüsü, harici disk veya gibi pek çok farklı konumdan ekleyebilirsiniz.Klasör nerede depolanır?
Kitaplığa eklenebilir mi?
C sürücünüzde
Evet.
Dış sabit diskte
Evet, ancak sürücü bağlantısı kesilirse içerik kullanılamayacaktır.
Bilgisayarınızdaki ek bir sabit disk
Evet.
Bir USB flash sürücüde
Yalnızca aygıt gezinti bölmesinde, Bilgisayar altında, Sabit Disk Sürücüleri bölümünde görüntülenirse. 
Sürücü bağlantısı kesilirse içerik kullanılamayacaktır.
Çıkarılabilir medyada (CD veya DVD gibi)
Hayır.
Bir Ağda
Evet, ağ konumu dizine alındığı veya klasör çevrimdışı kullanılabilir olduğu sürece.
Ev grubunuzdaki farklı bir bilgisayarda
Evet. 

Sonuç olarak Kitaplıklar çağdaş bir dosya yöneticisidir. "Hayır kardeşim ben Bilgisayarım'a tıklar aradığımı bulurum" diyerek bir dinazor olmayı seçebileceğiniz gibi neredeyse bilgisayarınızdaki bütün verilere 2 tıklama ile ulaşabileceğiniz Kitaplıkları kullanmaya hemen şimdi başlayarak sizde bu kullanışlı dosya yöneticisinin keyfini çıkarmaya Başlayabilirsiniz.Özelliklerini keşfettikçe "Ya hakikaten Bilgisayarım'ı kullanmak hammallıkmış" demeye başlayacağınızdan eminim.

Kitaplıklar ile ilgili diğer yazılarım için blogumun  Windows 7 bölümünde sağ tarafta görebileceğiniz etiket bulutundaki KiTAPLIKLAR etiketine tıklamanız yeterli olacaktır... Ayrıca altta Kitaplıklar ile ilgili bir Microsoft videosu bulabilirsiniz. (Türkçe altyazılı)


Yazıda yararlanılan kaynak : microsoft.comEtiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item