nwindows7

Windows 7: Çalışan Bir Uygulamanın İşlemci Önceliğini Değiştirmek

Windows 7, işlemcinin ürettiği hesaplama gücünü, aynı anda çalışan yüzlerce görev arasında -bunların işlemci kullanım önceliklerine göre- dağıtır. Bir görev yüksek işlemci önceliğine sahipse işlemcinin hesaplama gücünden daha fazla, düşük işlemci önceliğine sahipse daha az yararlanır.

Bu yazıda bunu nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım. Bu şekilde örneğin;

  • Bir videoyu yeniden kodluyorsanız ya da render alıyorsanız bu görevi yapan uygulamaya yüksek işlemci önceliği verebilir ve işlemin daha çabuk bitmesini sağlayabilirsiniz. 
  • O anda çalışan bir uygulama sisteminizi yavaşlatıyorsa işlemci önceliğini azaltarak bilgisayarı rahatlatabilirsiniz. (Ancak bu ilgili işlemin süresini uzatacaktır)


  • Bu makale Mağaza uygulamaları için uygulanamaz.
  • Yapılan değişiklikler bir seferlik yani geçicidir. Bilgisayar, oturum ya da uygulama kapatılırsa yaptığınız değişiklik sıfırlanır.
  • Seçilebilecek işlemci öncelikleri şunlardır; Düşük, Normalin altında, Normal, Normalin üstünde, Yüksek ve Gerçek zamanlı 
  • Eğer çok güçlü bir sisteminiz yoksa "Gerçek zamanlı" ayarı sisteminizi yavaşlatabilir. Bu ayarı mecbur kalmadıkça kullanmayın.

1- Görev Yöneticisi'ni açın ve işlemci önceliğini değiştirmek istediğiniz uygulamaya sağ tıklatın. Ardından İşleme git'e tıklatın.


2- İşlemler sekmesi açılacak. Burada zaten ilgili görev seçili olacak. Sağ tıklatın ve Öncelik ata açılır menüsünü genişletip dilediğiniz öncelik ayarını seçin.


3- Onay verin.


4- Artık  bu görev bilgisayar, oturum ya da uygulama kapatılıncaya kadar bu işlemci önecliğiyle çalışacak.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item