nwindows7

Windows 7: Sağ Tuş Menüsüne "Gizli dosyaları listele" Seçeneği Eklemek

Bu yazıda size sağ tuş menüsüne  "Gizli dosyaları listele" seçeneğini nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım. Altta gördüğünüz bu öğe sadece bir klasöre ya da sürücüye sağ tıklattığınızda görüntülenecektir* ve bu seçeneğe tıklattığınızda o klasörün veya sürücünün içindeki Gizli dosyaları** listeleyecektir. Gizli dosyalar hakkında daha fazla bilgi için için tıklatın. 

Bu öğe sadece bir klasöre ya da sürücüye sağ tıklattığınızda görüntülenir. Dosyalara ya da boş bir alana sağ tıklattığınızda görüntülenmez.
** Sadece sistem tarafından gizlenen dosyalar. Sizin gizlediğiniz dosyalar listeenmeyecektir.


Gizli dosyaları listele öğesi

Klasörde gizli dosyalar yoksa bu şekilde listelenir.. 
Klasörde gizli dosyalar varsa bu şekilde listelenir..
(Kırmızı işaretliler klasör, sarı işaretliler bulunan gizli dosyalar)


1- Buradan Gizli dosyaları listele.zip dosyasını indirin.

2- Sisteminizde zip dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyları Masaüstüne ayıklayın.
  • Zip dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse indirdiğiniz Zip dosyasına sağ tıklatın ve Tümünü ayıkla'ya tıklatın.  Ardından ayıklanacak konum olarak Masaüstünü gösterin.

3- Masaüstünde oluşan Gizli dosyaları listele klasörünün içinde 3 adet dosya olduğunu göreceksiniz;

  • Gizli dosyaları listele_EKLE.reg
  • Gizli_dosyaları_listele.bat
  • SİL_(Varsayılana dön).bat

4- Yapmak istediğiniz işleme göre 5 veya 6. adımdan birini uygulayın.

5- Gizli dosyaları listele seçeneğini eklemek istiyorsanız;

  1. Gizli_dosyaları_listele dosyasını C:\Windows klasörüne kopyalayın.
  2. Gizli dosyaları listele_EKLE, Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.

6- Gizli dosyaları listele seçeneğini daha önce eklediniz ama şimdi silmek istiyorsanız;

  1. SİL_(Varsayılana dön) dosyasına sağ tıklatın ardından Yönetici olarak çalıştırın'a tıklatın.
  2. Gereken onayları verin. 
  3. İşlemin tamamlanması 10-15 sn. sürebilir bekleyin. İşlem tamamlandığında bütün değişiklikler geri alınmış olacak ekstra birşey yapmanıza gerek yok.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Gizli dosyaları listele klasörünü ve indirdiğiniz .zip dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item