nwindows7

Windows 7: 15'den fazla Öğe Seçildiğinde Sağ Tuş Menüsünde "Aç", "Yazdır" ve "Düzenle" Seçeneklerinin Kaybolması Sorunu

           Windows işletim sisteminde kullanıcıların hata yapmaları durumunda onları korumak amacı ile yerleştirilmiş bir tür güvenlik sigortası diyeceğimiz çeşitli kısıtlamalar bulunur. Çoğu zaman kullanıcılar bunun farkında bile olmazlar.

          İşte bunlardan biri de 15'den fazla öğe seçildiği durumlarda Sağ Tuş menüsündeki  "", "Yazdır" ve "Düzenle" öğelerinin devre dışı kalması. Bunun sebebi yukarıda da belirttiğim üzere kullanıcıyı -Örneğin binlerce öğe seçili iken Yazdır'a yanlışlıkla tıklatmanız gibi- hatalı tıklama durumlarından korumak.

            Ancak bazı durumlarda bu kullanıcıyı kısıtlayabiliyor. Veya bugün bir okuyucum sayesinde haberdar olduğum gibi daha önce yazdığım bazı yazılarda soruna sebep olabiliyor: Sağ Tuş Menüsüne "Direkt Sil" Seçeneği Eklemek 

          Bu yazıda bu isterseniz bu kısıtlamayı nasıl devre dışı bırakabileceğinizi anlatacağım.


15 adet Metin Belgesi seçili olduğu için , Yazdır ve Düzenle seçenekleri kullanılabilir durumda.
(Varsayılan Durum) - (Direkt sil  benim eklediğim bir öğe)
15'den fazla öğe seçili olduğu için  Aç, Yazdır ve Düzenle seçenekleri kayboluyor. (Varsayılan Durum)
Makaleyi uyguladıktan sonra; 
15'den fazla Metin Belgesi seçseniz dahi (10 000'e kadar) bahsettiğim öğeler kaybolmuyor.


15'den az resim seçili ve Düzenle seçeneği etkin. (Varsayılan ayar)
15'den fazla resim seçili olduğu için Düzenle ve -benim eklediğim- Direkt sil seçeneği kayboluyor. (Varsayılan ayar)
Makaleyi uyguladıktan sonra; 
 15'den fazla resim seçseniz dahi (10 000'e kadar) bahsettiğim öğeler kaybolmuyor.


1- Buradan 15den_fazla_secime_izin_ver.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan 15den_fazla_secime_izin_ver klasörünün içinde 3 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • 15den fazla seçime izin ver
  • Varsayılan

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki 15den_fazla_secime_izin_ver klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item