nwindows7

Diskinizde Boş Alan Olduğu Halde Bölünebilen Alan "0" Olarak Görünüyor ya da İstediğiniz Boyutta Bölünmüyor!

          Windows 7'de disk bölmeye çalıştığınızda yeterli boş alana sahip olduğunuz halde bölünebilen miktar "0" (Sıfır) olarak gösterilebilir. Bunun sebebi sistem dosyalarından birinin diskin sonuna doğru konumlandırılmış olmasıdır. (Alttaki resim)
          Burada diskin en sonunda konumlanmış bir "MFT" (Master file table) dosyası görüyorsunuz. (Diskin sonundaki Sarı blok) Bu dosya silinemez ve hareket ettirilemez statüdedir;

Bu durumda yapmamız gereken şey mümkün olduğunca gereksiz sistem dosyalarını silmek ve sildiğimiz dosyalardan birinin diski bölmemize engel olan dosyalardan biri olduğunu ummak. Bunun için önereceğim adımlar zararsızdır ancak yanlış uygulama ihtimalinize karşı bir Sistem Geri Yükleme noktası oluşturmanızda fayda var. Eğer sorun yaşarsanız daha sonra bu Sistem Geri Yükleme noktasını kullanarak sisteminizi geri yükler ve sorunu kolayca aşabilirsiniz.


1- Disk Temizleme aracını kullanın ve gereksiz sistem dosyalarını (Sonuncusu hariç Sistem Geri Yükleme noktaları dahil) silin.

2- hiberfil.sys dosyasını silin.

3- Bilgisayar'a sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklatın.
Açılan sayfada sol üstte Gelişmiş sistem ayarları'na tıklatın.
Açılan pencerede Başlangıç ve Ayarlar/Kurtarma yolunu izleyin ve Çekirdek bellek dökümü ayarını Yok olarak ayarlayın.


4- Auslogics disk birleştime aracını indirin ve ayarlarını altta gördüğünüz gibi ayarladıktan sonra diskinizi birleştirin.


5- Diskinizi tekrar bölmeye çalışın. Eğer sorun çözüldüyse 2. ve 3. adımda yaptığınız değişiklikleri geri alın. Çözülmediyse 6. adıma geçin.

6- Sanal belleği devre dışı bırakın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

7- Diskinizi tekrar bölmeye çalışın. Eğer sorun çözüldüyse 2, 3 ve 6. adımda yaptığınız değişiklikleri geri alın.  Çözülmediyse ya 3. parti bir disk bölme aracı kullanın ya da Windows'u -kurulumdan önce diski dilediğiniz gibi yapılandırdıktan sonra- yeniden kurun.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item