nwindows7

Media Player Classic: 1-2 Küçük İpucu

Media Player Classic, Windows Media Player temelli ancak sürekli geliştirilen ve Media Player'in aksine neredeyse her formatı problemsizce oynatabilen bir medya oynatıcıdır. Bütün bu üstünlüklerinin yanında sürekli güncellenir, kurulum istemez ve sistem kaynaklarını son derece tasarruflu bir şekilde kullanır. Ayrıca sistemde bulunan her kodeki kullanabilir. Tabii Windows'un varsayılan kodekleri yeterli olmadığından yeterli çalışabilmesi için ek olarak bir kodek paketi yüklemeniz gerekir. Zaten normalde K-Lite Codec Pack'in içinde gelir ve kodek paketinin kurulumu sırasında opsiyonel olarak kurulur. Eğer sisteminizde Media Player Classic hiç yoksa buradan K-Lite Codec Pack'i indirin ve kurun. Kurulum sırasında Media Player Classic'i kurmayı da ihmal etmeyin. Eğer sisteminizde var ise buradan her gün güncellenen en güncel beta sürümü (Sadece Media Player Classic) indirin ve kurun.Opsiyonel: Makaledeki kişiselleştirmeler için gerekli olabilir) (²Kurun dediğime bakmayın lafın gelişi. Kurulumun yaptığı şey sadece klasöre çıkarmak. Bu yzüden isterseniz kurulumsuz paketi de indirebilir ve bir klasöre kopyalayıp oradan çalışırabiliriniz)


Film slaytı oluşturmak;

Başlık biraz anlamsız oldu ama kastettiğim şey alttaki fotoğrafta;
(Tam boyutta görüntülemek için üzerine tıklayın)
1- Slaytını oluşturmak istediğini filmi Media Player Classic ile açın ve herhangi bir yerinde durdurup Dosya menüsünü açın ve Küçük resim kaydet... seçeneğini seçin.
2-  Açılan pencerede dilediğiniz ayarlamaları yapıp Kaydet deyin.


  • Eğer kayıt türü olarak .png'yi seçerseniz resmin boyutu büyüyecektir bunu göz önüne alın.
  • Küçük resimler alanından kaç kare görüntü almak istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Resimde ben 4 dikey 6 yatay olarak ayarladığımdan 24 kare görüntü alınacak.
  • Resim genişliği ise resmin toplam genişliğini ifade ediyor. İstediğiniz gibi ayarlayın.
İşlemin bitmesini bekleyin ve sonuç;
(Tam boyutta görüntülemek için üzerine tıklayın)

XP temasını iptal etmek


1- Media Player Classic'i açın ve Görünüm/Ayarlar... yolunu izleyin.


2-  Açılan pencerede sol taraftaki menüden İnce Ayarlar seçeneğini seçin ve değişen pencerede Oynatıcı kontrollerinde XP Temalarını kullanma seçeneğini işaretledikten sonra Uygula butonuna basın. Ardından dilediğiniz renkleri seçip kullanabilirsiniz.
Sonuç;


Yine aynı pencerede dilerseniz atlama aralıklarını ve OSD yazı tipini ve büyüklüğünü de ayarlayabilirsiniz.

Görev çubuğu temasını değiştirmek;


1- Buradan dilediğiniz temayı indirin.

2- İndirdiğiniz dosyadan çıkanları Media Player Classic'in bulunduğu dizine kopyalayıp yapıştırın.


Hepsi bu,Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item