nwindows7

Windows 7 : Sistem Kurtarma Diski (WinRe) Oluşturmak

Sistem onarım diski her Windows kullanıcısının kötü günler için kenarda bulundurması gerekli olan bir kurtarma araçları bütünüdür. Eğer kutulu satın aldığınız bir Windows 7 kurulum DVD'niz var ise bu zaten Sistem kurtarma seçeneklerini içerir ama bilgisayarınızı Windows 7 yüklü olarak aldı iseniz size verilen Recovery DVD'si-leri bu işleve sahip olmayacak-tır-lardır. Gerçi bunlara Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsü ile ulaşabilmeniz mümkün olsa da bazı durumlarda bu da mümkün olmayabilir. Bu yüzden oluşturmanızı şiddetle öneriyorum. Bunun için harcayacağınız 5-10 dakika ileride hayat kurtarabilir.Bunlara ulaşmak için kullanabileceğiniz yollar hakkında daha fazla bilgi için buraya göz atabilirsiniz. Son olarak şunu belirteyim: 32 bit  Windows 7 yüklü bir bilgisayarda oluşturacağınız bir WinRE ile sadece 32 bit bir Windows 7'yi, 64 bit Windows 7 yüklü bir bilgisayarda oluşturacağınız bir WinRE ise sadece 64 bit bir Windows 7'yi onarmak için kullanılabilir. 


Güncelleme: 11 Ocak 2015;

  • Eğer bilgisayarınız açılmıyorsa ya da başka bir sebepten dolayı Sistem Kurtarma Diski oluşturamıyorsanız bilgisayarınızla aynı mimaride olmak kaydıyla (32 bit veya 64 bit) herhangi bir Windows 7 yüklü bilgisayarda oluşturabilirsiniz. Yani Sistem Kurtarma Diski bilgisayarınıza özel bir medya değildir bütün Windows 7 yüklü bilgisayarlarda kullanılabilen evrensel bir medyadır.
  • Yukarıdaki seçenek mümkün olmazsa diye buraya Windows 7 (64 bit) Sistem Kurtarma Diski'ni yükledim. İndirip bir CD'ye önyüklenebilir olarak yazdırabilir ya da burada 3. yolu kullanarak bir USB flash sürücüye atabilir ve kullanabilirsiniz. (USB flash sürücüye atacaksanız indirdiğiniz ISO dosyasının içeriğini WinRar/WinZip/7-Zip ya da Daemon Tools gibi araçlarla ayıklamanız gerekiyor)


Sistem Onarım Araçları Arayüzü (WinRe) ;


1- Başlat menüsü arama satırına recdisc.exe  yazıp Enter'a basın veya Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Yedekleme ve Geri Yükleme  yolunu izleyin ve sol taraftan Sistem onarım diski oluştur bağlantısına tıklayın.


2- Optik sürücünüze boş bir CD yerleştirin ve Disk oluştur deyin.


3- İşlem tamamlandığında oluşturduğunuz Sistem Onarım Diski'ni güvenli bir yere saklayın.

Buradaki Sistem Kurtarma Seçenekleri ve  Kullanımı hakkındaki açıklamaları yazdırıp bu CD ile beraber muhafaza etmeniz işinizi kolaylaştırabilir.


NASIL KULLANACAKSINIZ;1- Sistem onarım diskini CD veya DVD sürücünüze takın veya USB belleğinizi bir usb portuna takın.

2- Kullandığınız medyaya göre optik sürücüye yada Usb portlarına önyükleme önceliği verin ve bilgisayarınızı Sistem Kurtarma Diski (WinRe) medyası üzerinden önyükleyin.

Bilgisayarınızı optik sürücüden başlatmak için buradan yardım alabilirsiniz3- Dil ve Klavye ayarlarınızı seçin ve ardından İleri'yi tıklatın.


4- Resimdeki seçeneği seçin İleri deyin.


5- Bir kurtarma seçeneği belirleyin ve ardından İleri'yi tıklatın.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Arşiv

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item