nwindows7

Windows 7 : Hasar Görmüş MBR Kaydını Onarmak

Eğer  kurduğunuz 2. bir işletim sistemi -Örn. Linux- yüzünden veya herhangi bir başka sebep yüzünden Master Boot Record (MBR) kaydınız hasar görür ve Windows 7 açılmazsa alttaki adımları uygulayarak Master Boot Record (MBR) kaydınızı onarabilir ve Windows 7'nin tekrar düzgün bir şekilde yüklenmesini sağlayabilirsiniz...

MBR kaydının bozulması sık rastlanan bir olaydır ve genelde Başlangıç Onarımı ile kolayca düzeltilebilir. Bu makaleyi sadece Başlangıç Onarımı'ndan sonuç alamadıysanız uygulayın.
  Bu işlemde kullanacağımız Bootsect aracı ve komutları hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.  1- Bilgisayarınızı Windows 7 kurulum DVD'si üzerinden başlatın.
  2-  Karşınıza çıkacak ekranda Windows 7 kurulumunu başlatabilmek için herhangi bir tuşa basın. (Alttaki resim)

  Eğer bunu 8 saniye içinde yapmazsanız Windows normal olarak başlatılır.Ve bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalırsınız.


  3- Dil seçeneklerini yapılandırın ve İleri deyin. (Alttaki resim)


  4-  Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.


  5- Onarmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve İleri'yi tıklatın.  6Sistem Kurtarma Seçenekleri menüsünde Komut İstemi'ni tıklatın.  Komut satırında Windows 7 kurulum dosyalarında Boot klasörü içerisinde yer alan Bootsect aracını kullanacağız.Fakat Bilgisayarımız açılmadığı için bir yanlışlık olmaması açısından optik sürücümüze atanan harfi tam olarak bilmemiz gerekiyor.Bunu öğrenmek için şimdi diskpart aracını kullanacağız.


  7- Komut satırına alttaki kodları sırası ile girin ve her komuttan sonra Enter'a basın; 
  (Alttaki resimde bütün adımları görüyorsunuz)

  • diskpart
  • select disk 0       (Rakamla sıfır)
  • list volume

  8- Şimdi Windows 7 kurulum DVD'mizi taktığımız DVD sürücünün harfinin F olduğunu öğrendik.
  (Üstteki resim-Sizde farklı harf çıkabilir)


  9- Komut istemcisine exit yazın ve "diskpart"tan çıkın.


  10- Şimdi komut istemcisi varsayılan durumuna döndü   F: yazıp Enter'a basın.


  11- cd boot yazıp Enter'a basın.


  12- dir yazıp Enter'a basın.

  (Şimdi Bootsect aracını görüyorsunuz)
  (Alttaki resimde bütün adımları görebilirsiniz)

  13-  bootsect /nt60 SYS /mbr  komutunu yazın ve Enter'a basın.(Eğer başarılı olmazsa yazının sonundaki notu okuyun)  14- İşlem tamamlandığında exit yazıp Enter'a basın.

  15- Açılan Sistem Kurtarma Seçenekleri penceresinde Kapat butonuna basın.

  16- Artık Windows 7 açılıyor olmalı...
  Eğer sorununuz çözülmezse MBR kaydını silip yeniden sıfırdan oluşturmanız gerekiyor.Bunun için ise yukarıda  13. adımda başarısız olduktan sonra (Olduysanız tabii) alttaki komutları her komuttan sonra Enter'a basarak uygulayın ve komut satırından çıkın, ardından makaleyi tekrar uygulayın.


  • bcdedit /export C:\BCD_Backup
  • c:
  • cd boot
  • attrib bcd -s -h -r
  • ren c:\boot\bcd bcd.old
  • bootrec /RebuildBcd

  Etiketler

  Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

  Arşiv

  Son yorumlar

  Twitter

  Facebook

  İzleyiciler

  Rastgele

  item