nwindows7

Windows 7: Kayıt Defteri'ni Devre Dışı Bırakmak/Etkinleştirmek

             Çok sıkça rastlanan bir hatadır. Kayıt Defteri'ni açmaya çalıştığınızda "Kayıt Defteri düzenleme yöneticiniz tarafından devreden çıkarılmış" uyarısıyla (alttaki resim) karşılaşırsınız ve Kayıt Defteri'ne ulaşmanız mümkün olmaz.

           Bu sorunun 2 kaynağı olabilir; Ya sistemdeki kullanıcılardan biri Kayıt Defteri'ni devre dışı bırakmıştır ya da sisteminize bulaşan bir zararlı yazılım Kayıt Defteri'ni devre dışı bırakmıştır.

            Bu yazıda Kayıt Defteri'ni nasıl devre dışı bırakabileceğinizi, tekrar nasıl devreye alabileceğinizi ve sebebin zararlı yazılım olduğu durumlarda neler yapmanız gerektiğini anlatacağım...


1. BÖLÜM:
Kayıt Defteri'ni devre dışı bırakma veya etkinleştirme

Bu yöntemi kullanarak etkinleştirme sadece eğer sistemdeki başka bir kullanıcı bu yöntemi kullanarak ya da Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni (gpedit) kullanarak (Sadece Windows 7'nin Professional, Ultimate ve Enterprise sürümlerinde) Kayıt Defteri'ni devre dışı bıraktıysa işe yarayacaktır. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa zararlı yazılım bulaşmıştır, 2. bölüme geçin.

1.1- Buradan enpedi_regedit.rar dosyasını indirin.

1.2- Sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda içinde enpedi_regedit.vbs adında bir script olduğunu göreceksiniz. Bu scripti masaüstüne kaydedin.


1.3- Şimdi bir Komut İstemcisi'ni yönetici haklarıyla açın.

1.4-  Komut İstemcisi'ne cd /d %userprofile%\desktop komutunu girin ve Enter'a basın. (Alttaki resim)

1.5- Komut İstemcisi'ne wscript.exe enpedi_regedit.vbs komutunu girin ve Enter'a basın.  (Alttaki resim)


1.6- Bu 2 komutu girdiğinizde eğer Kayıt Defteri'ne erişim devre dışı ise etkinleştirilecek, Kayıt Defteri'ne erişim açık ise devre dışı bırakılacak. Yani Kayıt Defteri'niz devrede de olsa devre dışı da olsa aynı adımları (1.1....1.5) uygulayacaksınız.


2. BÖLÜM: 
Zararlı yazılım sebebi ile Kayıt Defteri devre dışı;

2.1- İlk olarak zararlı yazılımı temizlememiz gerekiyor. Bunun  için alttaki 2 makaleyi de uygulayın. Sadece birini değil!

  1. Bilgisayarınıza Virüs Bulaştı! | Offline Zararlı Yazılım Taraması Nasıl Yapılır?
  2. Windows Defender Offline Nedir, Nasıl Kullanılır?

2.2- 1. Bölümü tekrar uygulayın.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item