nwindows7

Windows 7: Masaüstü Sağ Tuş Menüsüne "Kişiselleştir" Açılır Menüsü Eklemek

        Eğer isterseniz Masaüstü sağ tuş menüsüne "Kişiselleştir" açılır menüsü ekleyebilir ve kişiselleştirme ile ilgili ayar seçeneklerine buradan kolayca ulaşabilirsiniz.

         Altta Kişiselleştir açılır menüsünü görüyorsunuz;Kişiselleştirme seçenekleri Windows 7 Starter ve Windows 7 Home Basic'de mevcut değildir. Bu yüzden bu makale bu sürümlerde çalışmaz.

Açılır Kişiselleştir menüsü


I. Aşama: Hazırlık

İlk iş olarak Kayıt Defteri'nde ilgili anahtarların sahipliğini almamız gerekiyor. Diğer konularda olduğu gibi sahipliği almak ile ilgili yazıya link vermedim çünkü ayrıca izinleri de ayarlamamız ve devralmamız gerekecek. Bu yüzden burada ayrıca anlatacağım.

             Eğer daha önce bu yazıyı uyguladınız ve sahipliği aldıysanız tekrar uğraşmanıza gerek yok direkt II. Aşama'dan devam edin.

1.1- Başlat Menüsü arama satırına regedit yazın ve Enter'a basın. Açılan Kayıt Defteri'nde  HKEY_CLASSES_ROOT\DesktopBackground\Shell\Personalize yolunu izleyin. Ardından sol taraftan Personalize anahtarına sağ tıklatın ve İzinler'e tıklatın.


1.2- Açılan İzinler penceresinde Gelişmiş.. butonuna tıklatın.


1.3- Sahip sekmesini açın. Ardından Administrators/Bilgisayar adınız'ı seçin ve altta sarı ile işaretlediğim seçeneği seçtikten sonra Uygula butonuna tıklatın.


1.4- İzinler sekmesini açın ve Administrators/Bilgisayar adınız'ı seçtikten sonra altta sarı ile işaretlediğim seçenekleri seçin ve Tamam butonuna tıklatın.


1.5- Onay verin.


1.6-  Eğer şimdiye kadar olan adımları doğru uyguladıysanız resimde işaretlediğim gibi Administrators/Bilgisayar adınız Tam Denetim'e sahip olacak. Tamam diyerek pencereyi kapatın.


1.7- Kayıt Defteri'ni kapatın.

II. Aşama: Uygulama

1- Buradan Kişiselleştir_Ekle-Kaldır.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Kişiselleştir_Ekle-Kaldır klasörünün içinde 2 adet Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Kişiselleştir_EKLE
  • Kişiselleştir_KALDIR

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Kişiselleştir_Ekle-Kaldır klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Sonuç:

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item