nwindows7

Windows Gezgini Klasör Öğeleri: Ön görünümlerin (Küçük resim/Thumbnail) Yavaş Yüklenme Sorunu!

          Windows  klasörler içinde yer alan çeşitli öğelerin (JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF, AVI, PDF, PPTX, DOCX, HTML dosyaları vs.) Ön görünümleri (Bundan sonra "Küçük Resim" olarak geçecek) Windows 2000'den bu yana belli lokasyonlarda depolanır. İlk zamanlar küçük resim ihtiyacı duyulan her klasörde küçük resimlerin depolandığı  thumbs.db dosyaları ayrı ayrı oluşturuyordu. Ancak oldukça verimsiz ve işlemciye yük bindiren bu uygulama Windows XP'den bu yana terkedildi ve artık küçük resimlerin hepsi tek merkezde depolanıyor:
%userprofile%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer 

             Ancak yıllardır Microsoft'un ısrarla düzeltmediği bir hata var: Windows herhangi bir klasörde değişiklik yapıldığında bu klasöre ait thumbs.db dosyasını silip yeniden oluşturuyor. Bu durum ise çok fazla öğe barındıran dolayısıyla küçük resim deposu büyük olan klasörlerde küçük resimlerin yüklenmesinin oldukça vakit almasına ve kullanıcıyı yavaşlatmasına sebep oluyor. Altta bu durumun örnek bir simulasyonunu görüyorsunuz;

          İşte bu durumu önlemek için thumbs.db dosyalarının depolandığı lokasyonun üzerinde SYSTEM hesabının sahip olduğu sınırsız yetkiyi biraz tırpanlamamız gerekiyor. Başlayalım;1- Başlat Menüsü arama satırına %userprofile%\AppData\Local\Microsoft\Windows yazın ve Enter'a basın.


2- Açılan klasörde göreceğiniz Explorer klasörüne sağ tıklayın ve ve Özellikler deyin.


3- Açılan pencerede Güvenlik sekmesini seçtikten sonra Gelişmiş butonuna tıklayın.

4- Yeni bir pencere açılacak. Açılan pencerede (İzinler sekmesinde olduğunuzdan ve SYSTEM kullanıcısının seçili olduğundan emin olduktan sonra) İzinleri değiştir... butonuna tıklayın.

5- Yeni bir pencere açılacak. Bu pencerede (Yine SYSTEM kullanıcısının seçili olduğundan emin olduktan sonra) Düzenle... butonuna tıklayın.
6- Explorer için izin girdisi adında yeni bir pencere açılacak. Alt klasörleri ve dosyaları sil ve Sil öğelerini bulun ve karşılarındaki İzin verme onay kutucuğunu işaretleyin. Ardından kaydetmek için Tamam/Tamam  deyin.

7- Çıkan bilgilendirme kutucuğunda Evet seçeneğini seçin ve kalan pencereleri de Tamam/Tamam diyerek kapatın.

Hepsi bu!

              Zaman içinde özellikle çok fazla öğenin bulunduğu klasörlerdeki geç yüklenme sorununun kalmadığını gözlemlemeniz gerekiyor. Geri dönüşleriniz -her zamanki gibi- makbule geçecektir...


NOTLAR...


  • Bu makaleyi uygulamak küçük resim ön belleğinin Windows tarafından silinmesini önler ama Windows Disk Temizleme Aracı'nın veya 3. parti temizlik araçlarının silmesini engellemez. Eğer bu önbelleğin silinmemesini istiyorsanız  Windows Disk Temizleme Aracı'nın veya 3. parti temizlik araçlarının ayarlarını bu yönde düzenlemelisiniz...

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item