nwindows7

Windows 7: Gelişmiş Disk Temizleme Aracı'nı Masaüstü Sağ Tuş Menüsüne Eklemek

Windows 8'deki Disk Temizleme Aracı varsayılan seçenekler dışında daha fazla dosya türünü listeleyen gelişmiş seçeneklere de sahiptir. Bunu daha önce anlatmıştım: Windows 7: Gelişmiş Disk Temizleme Aracı

Bu yazıda ise Gelişmiş Disk Temizleme Aracı'nı masaüstü sağ tuş menüsüne ekleyeceğiniz bir öğe ile nasıl çalıştıracağınızı anlatacağım. Altta bu öğeyi görüyorsunuz;


1- Buradan Gelişmiş Disk Temizleme Aracı.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Gelişmiş Disk Temizleme Aracı klasörünün içinde 2 adet Klasör olduğunu göreceksiniz;

  • EKLE
  • KALDIR

4- Eğer ekleyecekseniz EKLE klasörünü açın ve 5. adımdan devam edin. Eğer makaleyi daha önce uyguladınız ama yaptığınız değişiklikleri geri almak istiyorsanız KALDIR klasörünü açın ve 7. adıma geçin.

5- EKLE klasörünün içinden çıkan Gelişmiş_Disk_Temizleme_Aracı.vbs dosyasını C:\Windows klasörüne taşıyın.

6- Diğer dosya olan Gelişmiş Disk Temizleme Aracı_EKLE.reg Kayıt Defteri anahtarına çift tıklatarak gerekli onayları verin.

Geri Dönüş...


7- KALDIR klasörünün içindeki Gelişmiş Disk Temizleme Aracı_KALDIR.bat dosyasını çalıştırın.


Bu script -5. adımdaC:\Windows klasörüne attığınız Gelişmiş_Disk_Temizleme_Aracı.vbs dosyasını silecek ve -6. adımda- Gelişmiş Disk Temizleme Aracı_EKLE.reg Kayıt Defteri anahtarı ile yaptığınız değişiklikleri geri alacak.

İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Gelişmiş Disk Temizleme Aracı klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item