nwindows7

Windows 7: Sağ Tuş Menüsü "Birlikte Aç" Seçeneği Çalışmıyor/Hata Veriyor...

          Herhangi bir dosyanın -dosya uzantısına bağlı olarak- hangi programla açılacağını belirlemenin yollarından biri de öğeye sağ tıklatıp ardından Birlikte aç'a tıklatmak ve varsayılan programı seçmektir.

      Ancak bazen bu işlem hata verebilir ve Birlikte aç'a ya da Birlikte aç'ın alt seçeneklerine (Örneğin, Varsayılan programı seç) tıklattığınızda "Bu dosya, bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil. Lütfen bir program yükleyin veya zaten yüklü bir program varsa, Varsayılan Programlar denetim masasında bu programla ilişkilendirin" şeklinde bir hata alırsınız. (Alttaki resim)
         Bu yazıda bu sorunla karşılaşmanız durumunda nasıl çözeceğinizi anlatacağım. Ancak yeni bilgisayar kullanıcılarının en çok kafasını karıştıran konulardan biri Varsayılan program ve Dosya türü/protokolü ilişkilendirmeleridir. Bu konu da daha önce bir yazı dizisi yayınlamıştım. İsterseniz bunları ve alakalı 1-2 yazıyı okuyarak konuya hakim olabilirsiniz; (Bir kısmı Windows 8 için yazılmış olsa da mantık aynı)Dikkat!: Bu yazı sadece Windows 7 içindir. Windows 8 veya 8.1 için buradaki yazıdan yararlanın.


1- Buradan Birlikte aç_Onar.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zip programını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

3- Masaüstünde oluşan Birlikte aç_Onar klasörünün içinde bir Kayıt Defteri anahtarı olduğunu göreceksiniz;

  • Birlikte aç_Onar.reg

4- Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Birlikte aç_Onar klasörünü ve indirdiğiniz .rar dosyasını silebilirsiniz.

Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item