nwindows7

Windows 7: Önyüklenebilir USB Flash Sürücü Oluşturmak

 Son Güncelleme: 20 Mart 2014
   Bu yazıda elinizdeki ISO, DVD veya .exe formatındaki Windows 7 kurulum dosylarını USB flash sürücüye "Önyüklenebilir" olarak nasıl atabileceğinizi anlatacağım...


  Notlar...

  • Usb flash sürücünüz en az 4 GB kapasiteye sahip olmalıdır.
  • Bu işlem USB flash sürücünüzdeki bütün verileri sileceğinden içindeki önemli verileri harici bir medyaya yedeklemeniz gerekmektedir. 
  • Usb flash sürücüden Windows 7  kurulumu için önce BIOS'dan USB flash sürücüye önyükleme önceliği vermeniz gerekmektedir.
  • Kurulumdan sonra önyükleme önceliğini tekrar sabit diskinize geri vermeyi unutmayın. 

  I. YOL; 
  "Windows 7 USB DVD Download Tool" ile

  1- Yazıyı uygulayabilmeniz için Windows 7 kurulum dosyalarına ISO formatında sahip olmalısınız.

  2- Eğer henüz indirmedi iseniz buradan  Windows 7 USB DVD Download Tool aracını indirin ve kurun. Aracın resmi dayfası ise burada.

  3- Windows 7 USB DVD Download Tool aracını  çalıştırın ve Browse tuşuna basarak indirdiğiniz Windows 7 ISO dosyasını gösterin. Ardından Next butonuna basarak ilerleyin.


  2- USB Device butonuna tıklayın.


  3- USB belleğinizi gösterin. (Eğer USB belleğiniz görünmüyorsa, resimde yeşil daire içine alınmış Yenile butonuna basarak görünmesini sağlayabilirsiniz)


  4-  "USB flash sürücünün içindeki verilerin silineceğine dair" bir uyarı alacaksınız. Eğer verileriniz önemli ise Cancel butonuna basarak işlemi iptal edin ve verilerinizi yedekledikten sonra adımları tekrarlayın. Eğer veriler önemli değilse Erase USB Device botonuna tıklayın ve 2. çıkan uyarı ekranını da onaylayarak devam edin.


  5- USB flash sürücü önce biçimlendirilecek,


     ardından Windows 7 ISO dosyasının içeriği USB flash sürücüye kopyalanacak.


  6- Kopyalanma bittikten sonra programı kapatın.

  Artık Windows 7 kurulumu için hazırsınız...

  II. YOL; 
  "YUMI"  ile,

  YUMI aracını daha evvel "Süper" Bootable Usb Disk adlı yazımda anlatmıştım. Çok pratik olan bu Linux temelli aracı (Eğer Usb belleğiniz 4 GB'tan büyük ise) birden fazla önyüklenebilir aracı aynı belleğe atmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows 7 USB DVD Download Tool aracının aksine bu araç belleği NTSF değil Fat32 olarak biçimlendiriyor. Eğer USB belleğinizin FAT32 olarak kalmasını istiyorsanız bu aracı kullanın.

  A- Eğer henüz edinmediyseniz aracı buradan indirin. Araç kurulum istemiyor sadece çalıştırın.

  B- Sözleşmeyi kabul ettikten sonra alttaki ekran ile karşılaşacaksınız. Önce USB belleğinizi seçin ardından Windows Vista/7 installer seçeneğini seçin.


  C- Karşınıza çıkan uyarıyı Tamam diyerek geçin.
  (Uyarı, USB belleğe birden fazla önyüklenebilir araç attığınızda 2 tane Sources klasörü oluşacağı için karşılaşabilecek aksaklık hakkında)


  D- Browse butonuna basarak Windows 7 ISO dosyasını gösterin ve Create diyerek işlemi başlatın.


  E- Dosyalar kopyalanacak ve işlem bittiğinde başka araç eklemek isteyip istemediğiniz sorulacak. Hayır deyin ve aracı kapatın.  III. YOL; 
  "Komut İstemcisi" ile,

  Bu yol esnekliği sebebi ile en kullanışlı olan yöntem. Sadece Windows 7 için değil, elinizde herhangi bir kurulum medyası (Windows Vista-8, WinRE, çeşitli önyüklenebilir araçlar vs.) ISO formatı olarak değilde dosya olarak veya DVD olarak mevcutsa bu yöntemi kolayca kullanabilirsiniz. 

  1USB flash sürücüyü bilgisayara iliştirin, otomatik çalıştırma penceresi açılırsa kapatın.

  2-  Bir Komut İstemcisi (Yönetici Haklarıyla) açın.

  3- Komut istemcisine diskpart yazın ve Enter'a basın.

  4- list disk yazın ve Enter'a basın.

  5- select disk*  yazın ve  Enter'a basın. ("*" yerine yazacağınız numara burada USB flash sürücünüze karşılık gelen numara olmalı örnekte select disk 2)

  6- clean yazın ve Enter'a basın.

  7- create partition primary yazın ve Enter'a basın.

  8- select partition 1 yazın ve Enter'a basın.

  9- active yazın ve Enter'a basın.

  10- format quick fs=ntfs yazın ve Enter'a basın.

  11- Eğer otomatik çalıştırma penceresi çıkarsa kapatın.

  12- assign yazın ve Enter'a basın.

  13- exit yazın ve Enter'a basın.

  14- Komut istemcisini exit yazıp Enter'a basarak kapatın.

  Alttaki resimde ve/veya videoda bütün bu adımları görebilirsiniz.


  15- Artık tek yapmanız gereken Windows 7 kurulum dosyalarını USB flash süürücünüze kopyalamak...  Alttaki videoda sürecin tamamını görebilirsiniz;

  Dikkat!

  1. Son sahneyi kaydetmeyi unuttuğum için sonradan eklemişim bu arada da sürücü harfleri değişmiş. Yani yazı boyunca (F) harfine sahip USB flash sürücü son sahnede (2:26) H olarak görünüyor.
  2. Yine aynı sahnede yanlışlıkla USB flash sürücü yerine DVD sürücüyü işaretlemişim. Yani 2:26'da hazırladığımız USB sürücü H harfi ile gösterilen sürücü)  Artık Windows 7 kurulumu için hazırsınız...
  USB flash sürücü yerine harici disk (HDD) kullanıyorsanız;

  DİKKAT! Harici diskler üzerinde Komut istemcisi üzerinden işlem yapmak ileri düzey kullanıcılara yöneliktir. Tek bir yanlış komut bütün diskinizin tek kalemde silinmesi için yeterli olabilir. Uyarıldınız!

  1- Disk Yönetimi'
  ni kullanarak tercihen 4096 MB (4GB) boyutunda bir bölüm oluşturun. (NTFS olarak biçimlendireceksiniz)

  2-  Bir Komut İstemcisi (Yönetici Haklarıyla) açın.

  3- Komut istemcisi'ne diskpart yazın ve Enter'a basın.

  4- list disk yazın ve Enter'a basın.

  5- select disk*  yazın ve  Enter'a basın. ("*" yerine yazacağınız numara burada harici diskinize karşılık gelen numara olmalı (Boyutundan tanımlayabilirsiniz) örnekte select disk 2  Alttaki resimleri inceleyin)

  6- List partition yazın ve Enter'a basın.

  7-  select partition *  yazın ve  Enter'a basın. ("*" yerine yazacağınız numara burada 1. adımda oluşturduğunuz bölüme karşılık gelen numara olmalı (Boyutundan tanımlayabilirsiniz) örnekte select partition 3  Alttaki resimleri inceleyin)

  8- Active yazın ve Enter'a basın.

  9- exit yazın ve Enter'a basın.

  10- Komut İstemcisi'ni exit yazıp Enter'a basarak kapatın.

  11- Yukarıda 15. adımı uygulayın

  Etiketler

  Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

  Son yorumlar

  Twitter

  Facebook

  İzleyiciler

  Rastgele

  item