nwindows7

Görev Zamanlayıcı: Bir Görev Oluşturmak (1)

        Belirli bir programı düzenli olarak kullanıyorsanız, seçtiğiniz zamanlamaya bağlı olarak bu programı otomatik olarak açan bir görev oluşturmak üzere Görev Zamanlayıcı Sihirbazı'nı kullanabilirsiniz.

       Örneğin, her ayın belirli bir gününde mali işlerle ilgili bir program kullanıyorsanız, bu programı otomatik olarak açacak bir görev zamanlayabilirsiniz; böylece kendiniz açmayı unuttuğunuzda işleriniz aksamaz. Bu işlevi bütün çalıştırılabilir dosyalar için kullanabilir ve bu şekilde kendi yazdığınız scriptlerin çalışmasını da otomatiğe bağlayabilirsiniz...Bu yöntem daha basit ama eğer kullanıcı hesabınızın parolası yoksa bu yöntemi kullanamıyorsunuz. Eğer bu durum başınıza geldiyse Görev Zamanlayıcı: Bir Görev Oluşturmak (2) adlı yazımda anlattığım yöntemi uygulayın.              Başlamadan önce...
              
         Bu kısım opsiyoneldir. Konuya daha fazla hakim olmak için okuyabilir yada ilginizi çekmiyorsa direkt 2. kısma geçerek uygulama adımlarını görebilirsiniz... Bu kısım hazırlanılırken technet makalelerinden yararlanılmıştır.


Tetikleyiciler ve Eylemler

        Görev zamanlamadaki iki en önemli kavram tetikleyiciler ve eylemlerdir. Tetikleyici görevin çalışmasına neden olur; eylem ise görev çalıştığında gerçekleştirilen eylemdir. Görevin gerçekleştirebileceği eylemler bir programı çalıştırmayı, e-posta iletisi göndermeyi ve ileti kutusunu görüntülemeyi içerir. Örneğin, olay günlüğüne belirli bir olay girişi kaydedildiğinde e-posta gönderebilir veya kullanıcı bilgisayarda oturum açtığında bakım komut dosyasını çalıştırabilirsiniz. Tetikleyicinin görevi çalıştırabileceği örnekler şunları içerir: bilgisayarın başlaması, bilgisayarın boşta durumuna girmesi veya kullanıcının iş istasyonunun kilidini açması. Ayrıca, belirli bir zamanda çalışması için de görevi zamanlayabilirsiniz.


Tetikleyiciler

      Bir görevi ayarlarken önce bu görevi neyin tetikleyeceğine kadar verin. Tetikleyici, yerine getirildiğinde bir görevin yürütülmesini başlatan ölçüt kümesidir. Görevin tetikleyicisi Görev Özellikleri veya Görev Oluştur iletişim kutusunun Tetikleyiciler sekmesinde görüntülenir. Bir görevi başlatmak için zaman tabanlı veya olay tabanlı tetikleyici kullanabilirsiniz. Zaman tabanlı tetikleyiciler, günün belirli bir saatinde bir görevi başlatmayı veya günlük, haftalık veya aylık zamanlamada görevi birçok kez başlatmayı içerebilir. Olay tabanlı tetikleyiciler, görevi belirli sistem olaylarına yanıt olarak başlatır. Örneğin, olay tabanlı tetikleyiciler sistem başlatıldığında, kullanıcı bilgisayarda oturum açtığında veya bilgisayar boş durumuna girdiğinde bir görevi başlatmak üzere ayarlanabilir. Her görev, görevin çeşitli yollarla başlatılmasına olanak sağlayan bir veya daha fazla tetikleyici içerebilir. Görevin birden fazla tetikleyicisi varsa, görev tetikleyicilerden herhangi biri başladığında gerçekleşir.


Eylemler

        Görev eylemi, görev çalıştığında gerçekleştirilen çalışmadır. Bir görevin tek bir eylemi veya en fazla 32 eylemi olabilir. Her eylem, nasıl gerçekleştirileceğini belirleyen ayarları içerir. Görevin eylemleri Görev Özellikleri veya Görev Oluştur iletişim kutusunun Eylemler sekmesinde görüntülenir. Birden fazla eylem belirlendiğinde bunlar, Eylemler sekmesindeki listede en üstte yer alan eylemden başlayarak sıralı bir düzende yürütülürler ve listenin sonundaki eylemle sona ererler. Eylemi seçip, listede taşımak üzere yukarı ve aşağı okunu tıklatarak eylemlerin yürütüldüğü sırayı değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki listede eylemlerin ve eylem ayarlarının açıklamalarını görüyorsunuz;

Program başlatma 

      Bu eylem bir program veya komut dosyası başlatır. Program/komut dosyası metin kutusuna başlatmak istediğiniz programın veya komut dosyasının adını girin. Program veya komut dosyası komut satırı değişkenleri içeriyorsa, bu değişkenleri Değişken ekle (isteğe bağlı) metin kutusunda belirtebilirsiniz. Başlama yeri (isteğe bağlı) metin kutusunda programı veya komut dosyasını yürüten komut satırının çalışma dizinini belirtebilirsiniz. Bu, program veya komut dosyasına olan yol veya yürütülebilir dosya tarafından kullanılan dosyalara olan yol olmalıdır.

E-posta gönder 

       Bu eylem görev tetiklendiğinde e-posta gönderir. Eylem ayarlarında e-postanın geldiği e-posta adresini, iletinin gönderileceği e-posta adresini, konusunu, ileti içindeki metni ve isteğe bağlı ekleri belirtirsiniz. E-postayı göndermek için kullandığınız SMTP sunucusunu da belirtmelisiniz.

Bir ileti görüntüle 

         Bu eylem belirtilen ileti ve başlıkla bir ileti kutusu görüntüler. Eylem ayarları, ileti kutusu başlığındaki metni ve iletideki metni belirler. Bu eylem yalnızca Görev Özellikleri ve Görev Oluştur iletişim kutusunun Genel sekmesinde Yalnızca kullanıcı oturum açarsa çalıştır güvenlik seçeneği belirlenirse başlar.
Başlayalım...


1- Başlat Menüsü arama satırına görev yazın ve üstte çıkan sonuçlardan Görev Zamanlayıcı'ya tıklayın.

2- Eylem menüsüne tıklayın, ardından Temel Görev Oluştur'a tıklayın.
3- Görev için bir ad ve isterseniz bir de açıklama yazın ve İleri'yi tıklatın.
4- İhtiyacınıza göre alttaki tetikleyicilerden birini seçin;


a-) Takvime göre bir zamanlama seçmek için Günlük, Haftalık, Aylık veya Bir kez seçeneğini tıklatın, İleri'yi tıklatın, kullanmak istediğiniz zamanlamayı belirtin ve ardından İleri'yi tıklatın.

b-) Yinelenen olaylara göre bir zamanlama seçmek için, Bilgisayar başlatıldığında veya Oturum açtığımda seçeneğini ve ardından İleri'yi tıklatın.

c-) Belirli olaylara göre bir zamanlama seçmek için Belirli bir olay günlüğe kaydedildiğinde seçeneğini tıklatın, İleri'yi tıklatın, açılan listeleri kullanarak olayı ve diğer bilgileri belirtin ve İleri'yi tıklatın.5- Bir programın otomatik olarak başlatılmasını sağlamak için Program başlat'ı ve ardından İleri'yi tıklatın.

6- Başlatmak istediğiniz programı bulmak üzere Gözat'ı tıklatın, programı bulup gösterdikten sonra da İleri'yi tıklatın.

7- Ayarlarınızın istediğiniz gibi olduğundan emin olduktan sonra Son diyerek işlemi bitirin.

Bilgisayar başladığında 
bir görevi otomatik başlatmak için;


8- 4. Adımda, Bilgisayar başlatıldığında'yı tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.


9- Bir programın otomatik olarak başlatılmasını sağlamak için Program başlat'ı ve ardından İleri'yi tıklatın. (5. Adımın altındaki resim)


10- Başlatmak istediğiniz programı bulmak için Gözat'ı tıklatın, sonra da İleri'yi tıklatın. (6. Adımın altındaki resim)


11- Son'u tıklattığımda, bu görevin Özellikler iletişim kutusunu aç onay kutusunu seçin ve Son'u tıklatın.

12- Özellikler iletişim kutusunda, Kullanıcı oturum açmışsa da açmamışsa da çalıştır'ı ve ardından Tamam'ı tıklatın.Görevi iptal etmek için...


13- Görev Zamanlayıcı Kitaplığı'nda oluşturduğunuz göreve sağ tıklayın ve ihtiyacınıza göre Devre Dışı Bırak yada Sil deyin.Etiketler

Ağ ve İnternet (26) Arama (10) Aygıt Yöneticisi (8) Başlat Menüsü (13) Bildirim Alanı (7) Bilgilendirme (70) Bilgisayar kullanım geçmişini temizleme (12) Bulut Veri Yönetimi (4) Donanım (17) Dosya ve Klasörler (46) Dual Boot (13) Duyuru (2) Ebeveyn Denetimleri (1) Eşek şakaları (1) Ev Grubu (1) Gereksiz ipuçları (17) Geri dönüşüm Kutusu (5) Giriş seviyesi kullanıcı için (20) Görev Çubuğu (27) Görev Yöneticisi (1) Görev Zamanlama (7) Görünüm ve Kişiselleştirme (155) Güç seçenekleri (11) Güvenlik (41) Internet Explorer (20) İleri seviye kullanıcı için (23) İpucu (66) İzinler (22) Kısayol okunu kaldırma (1) Kısayol yazısını kaldırma (1) Kısayollar (61) Kitaplıklar (12) Kullanıcı Hesapları/Profilleri (19) Kullanışlılığı arttırma (84) Kurtarma Araçları (6) Lisans Yönetimi (6) Masaüstü arka planı (6) Multimedya/Eğlence (16) Nonpasaran (1) Ofis Programları (1) Ongörünümler (11) Onyükleme (15) Onyükleme esnasında sorun çözme (20) Onyükleme süreci (10) Optimizasyon (59) Oturum Açma/Kapama/Kilit Ekranı (15) Parolalar ve Parola sorunları (6) Performans (22) Programlar ve özellikleri (14) Sabit Disk (18) Sabit disk yönetimi ve bölümleme (35) Sağ Tuş "Gönder" Menüsü (5) Sağ tuş menüsü (38) Sağ Tuş Yeni Menüsü (2) Sanal Bellek (PageFile) (3) Sanal Makina/XP Mod (2) Sistem araçları (65) Sistem İzleme/Gözetleme (12) Sistem Onarımı (19) Sorun önleme (11) Sorunlar ve sorun çözümleri (96) Sürücü (Driver) (13) Uyku (1) Uyku devre Dışı (1) Uyku/Karma Uyku (6) Varsayılana dönme/Sıfırlama (21) Veri kurtarma (6) Veri yedekleme (11) Vitrin (5) Windows 7 (1) Windows 7 kurulumları hakkında herşey (40) Windows 7 TEMEL KONU (65) Windows Başlangıcı/Kapanışı (13) Windows Gezgini (39) Windows Gezgini Gezinti Bölmesi (21) Windows Live Essentials (8) Windows Media Center (6) Windows Media Player (6) Windows özellikleri/Bileşenleri (48) Windows Update (7) Yapışkan Notlar (2) Yedekleme ve Geri Yükleme (15)

Son yorumlar

Twitter

Facebook

İzleyiciler

Rastgele

item